Afet mağduru çiftçiyi rahatlatan erteleme - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Afet mağduru çiftçiyi rahatlatan erteleme

Afet mağduru çiftçiyi rahatlatan erteleme

Yıl içinde meydana gelen doğal afetlerden zarar gören çiftçilere iyi haber. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Üreticilerimizin 2017 yılı içinde yaşadıkları afetler nedeniyle uğradıkları mağduriyeti telafi ediyoruz ve kredi borçlarını 1 yıl erteliyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Kasım 2017 Çarşamba, 13:35

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 2017 yılı içinde çeşitli afetlere maruz kalan ve zarara uğrayan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla 1 yıl ertelendiğini söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Üreticilerimiz zor şartlar altında gece gündüz demeden var gücüyle çalışıyor. Üretim aşamasında birçok zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Üretim konusunda büyük fedakârlıklar ortaya koyan çiftçilerimizi her açıdan desteklemek bizim temel hassasiyetlerimiz arasındadır. Bu bağlamda ilimiz başta olmak üzere ülkemiz genelinde 2017 yılında üreticilerimiz yaşadıkları afetler nedeniyle ekonomik anlamda bir daralma yaşamıştır. Bu sebeple hükümetimiz de üreticilerimize dönük bir kolaylık olması ve rahat bir nefes almalarını sağlamak için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl erteleme kararı almıştır” dedi.

KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında yaşanan afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören üreticilerin, Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan vadesi, taksit vadesi veya hesap devresi henüz gelmemiş olan ve bir yıl içinde dolacak, tarımsal kredi borçları vade tarihleri, taksit vadeleri veya hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenmesine karar verildi. 1 Ocak’tan bugüne kadar olan sürede Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış kredi borçları da aralık ayının birinci işgünü itibarıyla, bugünden sonra tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış borçlar ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla “faiz tahakkuk ettirilmeksizin” bir yıl ertelenecek” dedi.

“DENİZLİ’DE 172 BİN 250 DEKARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ”
Milletvekili Şahin Tin, Denizli ilinin 2017 yılı içinde neredeyse tüm ilçelerinde çeşitli afetler nedeniyle zarara uğrayan üreticilerin olduğuna dikkat çekti. Milletvekili Şahin Tin; “2017 yılı içinde yaşanan dolu, sel, aşırı yağış, vb afetler nedeniyle Denizli ilimize bağlı Acıpayam, Baklan, Bekilli, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas ilçelerimizin toplam 226 mahallesinde 9 Bin 858 çiftçimizin, 172 Bin 250 dekar alanı zarara uğradı. Denizli ilimizde ürünleri çeşitli afetler nedeniyle 2017 yılı içinde zarara uğrayan ve hasar tespitleri yapılan üreticilerimizin borçları da bu kapsamda 1 yıl ertelenecek” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı