REKLAMI GEÇ

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, 2024 Bütçe Kanunu Teklifini değerlendirdi

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, 2024 Bütçe Kanunu Teklifini değerlendirdi

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök 2024 Bütçe Kanunu Teklifini değerlendirdi, “Cumhuriyetimizin 100. yıl bütçesi” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Aralık 2023 Çarşamba, 12:04

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök 2024 Bütçe Kanunu Teklifine ilişkin değerlendirmeler yaptı. 2024 yılı bütçesinin daha önceki bütçelerde de olduğu gibi vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan ve aynı zamanda Cumhuriyetin 100. yıl bütçesi olduğunu belirten Nilgün Ök, “2024 yılı bütçesi yeni Türkiye Yüzyılı’nın yolunu açacak bir yapıdadır. Bütçemizi vatandaşlarımızı küresel belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, 85 milyonu kollayacak bir altyapı ile hazırladık” dedi.

2024 yılı bütçesinin asrın felaketi olarak kabul edilen 6 Şubat depremlerinin de bütçesi olduğunu anlatan Ök, “Depremlerin ekonomimiz üzerindeki yükü, yaklaşık 104 milyar dolardır. Bu büyüklüğün 2023 yılı millî gelirinin yaklaşık %9’una denk gelmektedir. Bütçemiz, depremle yıkılan yerlerin yeniden ayağa kaldırılmasını, yaraların hızlıca sarılmasını sağlayacaktır” dedi.

“2024 YILINDA YÜZDE 4 BÜYÜYECEĞİZ”
2024 yılı bütçe giderlerinin hazine yardımı ve gelirden ayrılan paylar hariç 11 trilyon 89 milyar TL olarak belirlendiğini söyleyen Milletvekili Nilgün ÖK, “Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı Türkiye Modelimizle dünyada ortaya çıkan pandemi sonrası enflasyonist düzen ve resesyona rağmen yüzde 4’lük bir büyüme ile 2024 yılında da diğer ülkelerden olumlu ayrışacağız. 32,4 milyona varan istihdam sayımızla, 267 milyar dolar ihracatımızla hedeflerimize ulaştık” dedi.

“EN BÜYÜK PAY EĞİTİME”
Kalkınmanın en önemli unsurlarından olan eğitimi 2002 yılından beri bütçelerde en öncelikli alan olarak gördüklerini söyleyen Ök, “2024 yılında da yükseköğretim de dâhil edildiğinde eğitim bütçemizi 1 trilyon 615,2 milyar liraya yükselterek merkezi yönetim bütçesinden yüzde 14,6 ile en büyük payı eğitim alanına ayırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TARIMI STRATEJİK SEKTÖR OLARAK GÖRÜYORUZ”
2024 yılı bütçesinden tarım desteklerine ayrılan toplam kaynağın 384 milyar olduğunu ifade eden Ök, “Bu 2002’deki 1,8 Milyar TL olan tarımsal destekleme tutarının 35 kat artırdığımız anlamına geliyor” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Kâtip Üyesi Nilgün Ök, “AK Parti olarak iktidara geldiğimizde sadece 5 ilimiz doğal gaz kullanırken bugün 81 ilimizin tümüne ve 793 ilçe ve beldemize doğal gaz ulaştırıyoruz. Uluslararası enerji fiyatlarındaki artışlardan vatandaşlarımızın daha az etkilenmesi için kullandıkları doğalgaz ve elektriği sübvanse ediyoruz. 2023 yılında evlerinde doğalgaz kullanan vatandaşlarımız ve KOBİ’lere doğalgazda yüzde %73 oranında, evde kullanılan elektrikte ise birinci kademede %63 oranında devlet desteği sağladık. Vatandaşlarımızın daha ucuz elektrik ve doğal gaz kullanabilmeleri için 2024 yılı bütçemizden de 509 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetler elbette önemli ama asıl bundan sonra yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla, yeşil kalkınma hedefleriyle, her alanda üretimi desteklerken hem istihdamı güçlendirecek hem ihracatı artıracak ve böylece ülkenin gücüne güç katarak Türkiye’yi dünyanın önde gelen ekonomilerden biri hâline getirmeye kararlıyız. 100. yıl bütçemiz vatanımıza ve milletimize hayırlı, bereketli, uğurlu olsun” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı