Durmaz'dan 'borçlanma' açıklaması - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Durmaz’dan ‘borçlanma’ açıklaması

Durmaz’dan ‘borçlanma’ açıklaması

Ak Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Fatih Durmaz, belediye meclisinde alınan borçlanmaya ilişkin kararı değerlendirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 10 Haziran 2021 Perşembe, 16:20

Merkezefendi Belediyesi’nin bir kısım üst yapı yatırımlarına yönelik 22 Milyon TL tutarındaki iç borçlanma yetkisini içeren maddenin oy çokluğu ile reddedildiğini belirten Durmaz, diğer maddelerin kabul edildiğini söyledi.

Durmaz açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Şunu belirtmek isteriz ki; Adalet ve Kalkınma Partisi Merkezefendi Teşkilatı olarak bizler hiçbir zaman belediyenin hizmet ve icraatlarına ilişkin; vatandaşların hizmete ulaşması ve belediyenin vatandaşımıza vermiş olduğu hizmetler ve yaptığı icraatlara yönelik olarak toptancı bir yaklaşımda bulunmadık. ‘Her ne olursa olsun, her ne yapılırsa yapılsın biz buna karşıyız’ demedik. Bir örnek vermek gerekir ise belediyenin pandemiden etkilenen esnafımıza vermek istediği hibe gibi icraatlarda olumlu oy kullanmak sureti ile vatandaşımızın lehine olan hizmetlerde engel çıkarmadık ve tüm vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden faydalanması için çaba sarf ettik. Belediye Meclisinde de birkaç istisna dışında çok büyük oranda kararlar oy birliği ile alınmıştır.

Ancak son yapılan toplantı ve oylamada Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhur ittifakı müttefikimiz olan Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte biz ‘hizmet ve icraata değil; borçlanmaya hayır’ dedik.”

Belediye meclisinde borçlanma yetkisine hayır oyu vermelerinin nedeninin, belediyenin kasasında nakit 44 milyon lira olması olarak açıklayan Durmaz, “İller Bankası’ndan ciddi miktarda ödenecek alınacağı, emlak vergisi ve benzeri gelirleri ile Denizli’nin en büyük 2. ilçesi olan Merkezefendi Belediyesi’nde yüzde 12’lere ulaşan faiz ile borçlanarak hizmet yapılması; kasasında para varken faizle borçlanmasıdır ki doğal olarak biz buna karşı çıktık. Mart 2019’dan sonra tutum ve davranışlarımız her zaman vatandaşımızdan yana olmuştur ve bundan sonra da öyle olacaktır. Şunu da belirtmek isteriz ki; biz cumhur ittifakı olarak Merkezefendi Belediye meclisinde sayısal olarak azınlık durumundayız. Eğer bu borçlanma maddesi belediye açısından hayati önem taşıyan ve inandırıcı, mantıklı bir finansman yolu olarak düşünülmüş ise CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu millet ittifakının kendi oyları ile borçlanma maddesinin kabul edilmesi gerekirdi. Demek ki Şeniz Doğan kendi ittifakına dahil olan meclis üyelerini bile borçlanma konusunda ikna edememiş. Bu gerçek ortada iken Şeniz Doğan’ın Cumhur İttifakı meclis üyelerini hizmete mani olmakla suçlaması kendi beceriksizliğini örtmeye çalışmaktan öte bir yaklaşım değildir.

Borçlanmaya yönelik bu madde başka bir gerçeği de gözler önüne sermektedir ki o da şudur; mali disiplin ve bütçe programlaması açısından Merkezefendi Belediyesi sınıfta kalmıştır. Belediye Başkanlıkları bahane üreten değil çözüm üreten makamlardır.

Ak Parti döneminde şehrimize ve ilçemize damga vuran Ornaz Vadisi; Merkez Kütüphane, Merkezefendi Kültür Merkezi; Bereketler Toplantı ve Sergi Salonu; onlarca kapalı ve açık pazar yerleri, onlarca halı saha ve kilometrelerce üst yapı gibi yatırımlar yapılmış iken son iki senedir maalesef Merkezefendi ilçemizin sorunlarını çözmeye yönelik ciddi hiçbir icraatın yapılmadığı görülmektedir.
Merkezefendi Belediyesinin hali hazırdaki durumunun özeti beceriksizliktir” dedi.

Yorumlar

basicman   -  Bağlantı 10 Haziran 2021, 18:23

akp li olmamama rağmen merkezefendi belediyesinin şu anki durumunu pek beğenmiyorum şahsen.şu anda cepten yiyor gibi..genel olarak hizmet yatırımı yapmaktan kaçınıyor gibi sanki..

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı