REKLAMI GEÇ

Bakan Zeybekci’nin sözleri olay çıkardı

Bakan Zeybekci’nin sözleri olay çıkardı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma kavga çıkardı. Zeybekci’nin Necip Fazıl Kısakürek’in “Muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır!” sözleri söylemesi üzerine AK Parti’li ve CHP’li milletvekilleri yumruk yumruğa kavga etti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Aralık 2017 Pazartesi, 10:04

TBMM Genel Kurulu’nda 2018 bütçe görüşmelerinde hükümet adına söz alan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçmiş dönemlere atıf yaparak, IMF’nin Türkiye’ye borç vermek için şart ileri sürdüğünü söyledi.

Zeybekci, “Bu ülkenin 2002 yılı rakamlarıyla toplanan vergilerini yüzde 87’si faize gidiyordu. Bu yüzde 13 ile bir şey yapamadığı için hükümet IMF’ye teslim oldu” ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi’nde Necip Fazıl Kısakürek’in “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır” dediğini hatırlattı. Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Haddini bil” diye bağırınca Bakan Zeybekci, “Haddimi senden öğrenecek değilim” cevabını verdi.

Bakan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 10.4, 11.1 büyümeye dil uzatırsanız, Türkiye’de emeğe, özel sektöre, ihracatçıya, üreticiye, yatırımcıya dil uzatmışsınız, demektir. Biz yaptığımız işlerle övüneceğiz. Yaptığımız performansla övüneceğiz. Kıskanıyorsan ne yapıyım? Sadece ve sadece üstat Necip Fazıl Kısayürek’in sözlerini hatırlattım. Yaran yoksa gocunmazsın.

Bunun üzerine CHP’li Özkoç, “Vatan haini diyemezsin” diye tepki gösterdi. Zeybekci, Türkiye’nin performansını, gerçeklerini anlattığını söyleyerek, “Bir kişiye hakaretim oldu mu? Ben Genel Kurula hitap ediyorum. Milletin kürsüsünden hiçbir milletvekiline, siyasi partiye gruba ‘vatan haini’ denmemişti, denemez” diye konuştu. CHP’li Özkoç’tan “Sen dedin” cevabı geldi.

TARTIŞMA BÜYÜDÜ KAVGA ÇIKTI
Zeybekci, Kısakürek’in sözlerini hatırlattığının altını çizerek, “Türkiye’yi performansını kötülemek için elinden geleni yapacaksın, aynı dönemlere döndürmek için elinden geleni yapacaksın, Türkiye’nin büyümesine, ihracatına, istihdamına, etkinliğine dil uzatacaksın, yüzde 87 faize para ödeyen Türkiye’ye garip, gurebanın vergisini faize ödeyen Türkiye’nin bugün yüzde 10’a getirmiş, bunu beğenmeyeceksin. Ekonomi Bakanı’na ‘alçak’ diyeceksin” dedi.

CHP milletvekilleri Zeybekci’ye tepkilerini devam ettirmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi. Ara verdikten sonra da tartışma devam etti.

CHP’li ve AK Parti’li milletvekilleri birbirlerinin üzerlerine yürüyüp yumruk yumruğa kavga etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı