Filiz: “Varlık fonu istikrarın sigortası” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Filiz: “Varlık fonu istikrarın sigortası”

Filiz: “Varlık fonu istikrarın sigortası”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Türkiye Varlık Fonu’nun, kamunun donuklaşmış varlıkları üzerinden likit kaynaklar oluşturarak büyük, stratejik ve teknolojik yatırımlar için uzun vadeli finansman oluşturma projesi olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Şubat 2017 Salı, 16:41

Bazı kuruluşların Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili değerlendirme yapan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, projenin gelir getiren varlıkların ayağa kaldırılması olduğunu söyledi.

Filiz, “Ekonomik sabotajlar ve saldırılara karşı kendini koruyabilecek dinamik bir yapı güçlü bir kalkan oluşturmasını sağlayacak bu proje aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik kaynaklarıyla birlikte küresel oyuncu olarak Dünya arenasına çıkışının projesidir” dedi.

Türkiye Varlık Fonu’nun asıl faydasının yüksek faizin belini kırmak, finansal dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu anlatan Filiz, “TVF’nin kurulması ayrıca ekonominin canını acıtan dövizdeki dengesiz yabancı giriş-çıkışlarına, ani yükselişlere ve manipülasyonlara karşı sigorta görevi üstlenecek, gerektiğinde devlet tahvillerine yatırım yaparak faizin düşmesini sağlayacak, kamu borçlanma ihtiyacını karşılamada faiz lobisine karşı devletin elini güçlendirecektir. Türkiye Varlık Fonu, kamu varlıklarının satışı veya özelleştirilmesi projesi değildir. Türkiye Varlık Fonu, kamu varlıklarının teminat gösterilmesi suretiyle kredi temin edilmesi projesi de değildir. Türkiye Varlık Fonuna devredilen bir varlığı, Halkbankasının % 51,11 lik hissesini düşünelim. Bu hissenin bir piyasa değeri vardır. Bu bir varlık ve iktisadi kıymettir. Bu hisse Hazine’nin elinde donuk bir değer olarak yatıyor. Halbuki bu hisseler satılmadan, rehin veya teminata verilmeden, Türkiye Varlık Fonu tüzelkişiliği bünyesinde kredibıl bir alan oluşturularak milyarlarca dolar likit kaynak, rantabl ve kalıcı yatırımların uzun vadeli ve ucuz finansman ihtiyacı için kullanılabilir. Bu yolla 10-20-30 yıl vadeli çok büyük finansman imkanları oluşturulacaktır. Bu imkanlar, ciddi kaynak gerektiren savunma sanayi ürünleri yatırımları başta olmak üzere, uzayla ilgili yatırımlar, dönüşüm projeleri, Kanal İstanbul gibi mega projeler, otoyollar ve şehir hastaneleri gibi altyapı projeleri ve yüksek teknoloji içeren projelerin finansmanında kullanılacaktır. Bu projeler orta ve uzun vadede kendisini amorti eden ve geri dönüşü olan, kaynak üreten projelerdir. Milli geliri büyük oranda sıçratacak projelerdir. Bizi orta gelir tuzağından çıkartacak projelerdir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı