REKLAMI GEÇ

Filiz’den doğalgaz değerlendirmesi

Filiz’den doğalgaz değerlendirmesi

Ak Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Karadeniz’de doğalgaz keşfini değerlendirdi. Filiz, “Kazanılan özgüvenle birlikte yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarılara ulaştık“ dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ağustos 2020 Pazartesi, 17:35

Yazılı bir açıklama yapan Filiz, ülkenin milli enerji politikaları ve ekonomisi açısından tarihi anların yaşandığını belirtti.

Filiz, “Ülkemiz tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. 29 Mayıs 2018’de yola çıkan Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisi Fatih, Tuna-1’de 320 milyar metreküp doğalgaz keşfetti. Dünyada yüksek teknolojiye sahip ilk 5 gemi arasına giren ve 12 bin 200 metre derinlikte ve yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip Fatih sondaj gemisinin bu keşfi Türkiye’nin enerji tarihinde yeni bir miladın müjdesidir. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tespit kuyuları açılmaya başlanacağı, ardından üretim konseptinin belirlenip inşaat ve yapım işlerine geçileceği, doğalgazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade edilmeye başlanacağı açıklandı. Hedef, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Böylece bunca yıl sabırla adeta ilmik ilmik dokuyarak yürütülen çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış olacağız. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’den de bekliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı