REKLAMI GEÇ

Gökkubbeyi başlarına yıkarız

Gökkubbeyi başlarına yıkarız

İtalya’da, katıldığı bir etkinlikte açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye’nin bir tek çakıl taşını koparmak gibi bir girişim olursa, bu devlet gökkubbeyi onların başına yıkar” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Eylül 2015 Salı, 10:01

DHA
İtalya´nın Milano kentinde, “EXPO 2015 Milano Türkiye Milli Günü Etkinlikleri”ne katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, terör olayları ve Cizre operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Zeybekci, “Türkiye´nin bir tek çakıl taşını dahi Türkiye´den koparmak gibi bir girişim olursa, bu devlet gökkubbeyi onların başına yıkmakla haklıdır ve gereğini sonuna kadar yapacaktır” dedi.

EXPO Milano Türkiye pavyonunda Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, Türkiye standının tam anlamıyla Anadolu´yu anlattığını dile getirerek, fuarın en büyük beşinci standına sahip olan Türkiye´nin en çok ilgi gören ve ziyaret edilen stantlardan biri olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin özellikle dolar ve Euro kurlarında piyasalardaki artışın seyri ve merkez bankasıyla ilgili müdahale beklentisi yönündeki sorusunu Bakan Zeybekci, Dolar artışını spekülatif bulduğunu ve merkez bankasının müdahalesine gerek görmediğini söyledi.

Bakan Zeybekci, “Aşırı değerli dolar yani bir yıl öncesinde Euro karşısında 1.36 değerinde olan bir dolar-euro paritesinin bugün 1.10´lar seviyesinde olmasını, ben Amerikan doları için, Amerikan ekonomisi için uzun vadede sürdürülebilir bulmuyorum. Diğer taraftan Amerikan Merkez Bankası´nın faiz artırımına gidecek olmasının sonuçları ne olacak; faiz arttırdığında Amerikan doları daha çok talep edilen bir para birimi haline gelecek. Diğer para birimlerinden çıkarak Amerikan doları talep edilir hale gelecek. Amerikan dolarının değeri artacak. Bu Amerikan ekonomisi ve ihracatı için sürdürülebilir olmayacaktır uzun vadede. Böylece ben bugün veya bu hafta gibi yakın bir dönemde Amerikan Merkez Bankası´nın faiz artırımına gitmeyeceğini, giderse bile çok minimum seviyede olacağını düşünüyorum .Bu sebepten dolayı da Türkiye´de faizler anlamında, doların karşısında değer kaybeden TL anlamında bir müdahalenin gerekli olacağına inanmıyorum “dedi.

Türk lirasının Amerikan doları karşısında, diğer dolar endeksini oluşturan para birimlerine göre ” ayrışarak” değer kaybettiğini belirten Zeybekci, bunun nedenini ise 7 Haziran seçimlerine bağladı. Zeybekci, “Türk Lirası Amerikan Doları karşısında 7 Haziran seçimlerinin sonuçlanmaması sebebiyle maalesef ayrışarak değer kaybetti. Diğer dolar endeksini oluşturan para birimleri yüzde 21.5 civarında değer kaybettiler bir yıl içinde, Türk Lirası da yüzde 29 civarında değer kaybetti” dedi. Zeybekçi bu ayrışmanın “1 Kasım seçimlerinin hedef olarak ortaya konması, belirsizliğin ortadan kalkması ve seçimlerin sonuçlanmasıyla” ortadan kalkacağı iddiasında bulundu. Zeybekçi, “Şu anda dolar üzerindeki o suni marjın tamamen spekülatif olduğunu düşünüyorum. Bu spekülatif marj gerek Türkiye´de yaşanan güvenlikle ilgili sıkıntılar gerekse 7 Haziran seçimlerinin sonuçlanmamasının da etkisiyle tam anlamıyla spekülatif bir manipülasyonun da olduğunu düşünüyorum” dedi.

“TÜRKİYE´DE YÜZDE 13 ALAN PARTİ SIRTINI TERÖR ÖRGÜTÜNE DAYADIĞINI GÖRÜYORUZ”
Bir basın mensubunun sorusu üzerine Zeybekci Türkiye´de son dönemde arka arkaya yaşanan terör olayları ve Cizre´deki son durumla ilgili de değerlendirmede bulundu. Zeybekçi, “Demokrasi içinde, sonuna kadar evrensel hukuk standartlarında bir hukuk ülkesi Türkiye. Sonuna kadar, hiç bir sınırlamanın, ama, ancak, fakatların olmadığı, özgür bir Türkiye. Demokrasinin de milletin iradesinin siyaset eliyle ülkenin yönetimine ve hizmetine yansıması anlamında demokrasinin de sonuna kadar özgürce hayat bulabildiği bir Türkiye anlamında ben her hareketi destekliyorum. Ama maalesef 7 Haziran seçimlerinden önce Türkiye´nin gündemine bir anda `Türkiye Partisi´ ve `barış´ gibi kelimelerle yan yana getirilerek Türkiye´de yüzde 13 oy alan ve 80 milletvekiliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde yer bulan ve temsil edilen partinin bu güne kadar Türkiye´de bu ülkenin birliği, bu milletin birliği ve bütünlüğü, vatanın birliği ve bütünlüğü, Türk bayrağının vazgeçilmez ortak gururumuz ve namusumuz olduğu, devletin tekliğiyle ilgili ülkede insanlarımızı inandırıcı açıklamalarının maalesef olmadığını, ama bunun karşısında sırtlarını terör örgütüne dayadığı ve PKK ile yüzde yüz örtüşür hale geldiğini hep beraber görüyoruz” dedi.

“GÖKKUBBEYİ BAŞLARINA YIKARIZ”
Cizre´de yapılan operasyonla ilgili Bakan Zeybekci, “Türkiye´nin bir tek çakıl taşını dahi Türkiye´den koparmak gibi bir girişim olursa, bu devlet gökkubbeyi onların başına yıkmakla haklıdır ve gereğini sonuna kadar yapacaktır. Maalesef hükümetimizin ve devletimizin birlik beraberlik ve kardeşliğimizle ilgili, gösterdiği o büyük hoşgörüyü birileri zaafiyet olarak anladılar. Bir operasyon başlamıştır. Bu operasyon sonuna kadar devam edecektir. Nasıl ki tıbbi operasyonlarda ameliyat yarım bırakılmazsa, bu operasyon da sonuna kadar. Cizre´de yaşandığı gibi başka yerlerde de aynı şekilde bir harekete girilirse bunun gereği sonuna kadar yapılacaktır. Türk devleti de bu konuda ne kadar güçlü olduğunu bu millet de ne kadar bir ve beraber olduğunu, birlikte hareket edebildiğini böyle operasyonlarda zaten gösteriyor” diye konuştu.

Bakan Zeybekci, EXPO 2015 Milano Türkiye Milli Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye İtalya İş Forumuna da katıldı. Forumda Bakan Zeybekçi’nin yanı sıra İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, Deik Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihat Vardan, Confindustria (İtalya Sanayiciler Konferasyonu) Genel Başkan Yardımcısı Daniel Kraus ile Kale Grubu CEO’su ve DEİK İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay konuşmacı olarak yer aldı. İki ülke arasında artarak devam eden ekonomik ve ticari girişimlerle ilgili görüş alışverişinde bulunulan forumda İtalya Ekonomi Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, 1200 İtalyan firmasının Türkiye´de faaliyette bulunduğunu dile getirerek, İki ülke arasında sadece ekonomik değil kültürel bir bağ olduğunu da vurguladı. Bakan Zeybekçi ise İtalya´nın Expo 2016 Antalya´ya katılımının geniş çaplı olmasını beklediklerini söyledi. Zeybekçi daha sonra havayoluyla Milano´dan ayrılarak yurda döndü.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı