REKLAMI GEÇ

“İlkemiz, önce insan”

“İlkemiz, önce insan”

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Tam Gün Kanunu’nun vatandaşlara ne getireceği konusunda bilgi verdi. Yüksel, “Sağlıkta attığımız tüm adımlarda ilkemiz, önce insandır” dedi.

/ DENİZLİHABER / 28 Ocak 2010 Perşembe, 17:27

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kısaca “tam gün” olarak bilinen kanunun, halka neler getirdiği konusunda bilgi verdi. Bu kanunun ana gayesinin, halkın kaliteli sağlık hizmetine ulaşmasını iyice kolaylaştırdığını belirterek, “Tam gün uygulaması ile Sağlık personelinin üzerindeki iş yükü daha dengeli hale gelecek, hekimlerimiz ile hastaları arasında doğrudan para ilişkisi ortadan kalkacak, vatandaşlarımız ile hekimler arasındaki güven ilişkisi güçlenecek, hastaların sağlık hizmetine erişimi iyice kolaylaşacaktır” dedi.

Yüksel, “Hekim seçme hakkı gelişerek devam edecek ve daha önce başlattığımız, sağlık kuruluşunu ve hekimini seçme hakkı uygulamamız yaygınlaşacak. Vatandaşımız her zaman ve her yerde hizmetin en özelini alabilecek. Devlet ve üniversite hastanelerinde hastaların bekleme süreleri daha da azalacak. Muayenehanecilik yerine doktorun mesai saatleri sonrasında çalışmasına fırsat verildiğinden, sağlıkta dönüşüm ile giderek azalan bekleme süreleri en aza inecek” dedi.

Yüksel, “2002 yılında Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan uzman hekimlerin sadece yüzde 11’i tam gün çalışırken, bugün bu oran yüzde 81’e ulaştı. Yani hem devlet hastanesinde çalışan hem de muayenesi olan hekimlerin sayısı oldukça azaldı. Bu yasayla birlikte muayenehaneye başvurma gereği tamamen ortadan kalkacak ve yüzde 100’lük hedefe ulaşılacak. Üniversite hastanelerimizde ister kısmi zamanlı ister tam zamanlı çalışsın bir öğretim üyesine ulaşabilmek için sistem genellikle cebinizden ödeme yapmanızı gerektirmektedir. Bu durum düzelecek ve yeni sistem öğretim üyesi ile hastanın buluşmasını kolaylaştıracak. Devlet kaynakları ile oluşturulan imkân ve kadroların sağlık hizmetini parası olana özel olarak sunmasına yol açan sistemi hiçbirimiz kabul edemeyiz. Tam Gün ile halkımız cepten fazla ödeme yapmadan daha iyi sağlık hizmetine ulaşacak. Hasta ile hekim arasında doğrudan para ilişkisi oluşturan sistem değişecek. Özel muayenehanelerde veya üniversite hastanelerinde sadece para ödeyebilenin hekimini seçmesi dönemi bitecek. Özet olarak Tam Gün Uygulaması, önce insan anlayışının vatandaşımıza daha kaliteli, adil ve kolay ulaşılan sağlık hizmeti sunma kararlılığıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı