REKLAMI GEÇ

Milletvekili Nilgün Ök’ten kanun teklifi

Milletvekili Nilgün Ök’ten kanun teklifi

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök’ün ilk imza sahibi olduğu kanun teklifi, meclis başkanlığına sunuldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Şubat 2020 Perşembe, 13:59

Kanun teklifi hakkında açıklamalar yapan Ök; ilk imza sahibi olduğu kanun teklifinde, tasarıda imzası bulunan 46 milletvekili ile bürokratların ciddi mesai harcadığını söyledi.

Kanun teklifinin 7’den 70’e tüm vatandaşların, esnafın, iş insanlarının sorunlarını çözmeye yönelik olduğunu anlatan Ök, sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda hazırlandığını kaydetti.

Nilgün Ök, AK Parti olarak, işverenlerin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla, 2020 yılında sektör ayrımı yapılmaksızın aylık 75 TL asgari ücret desteği sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla kredi garanti kuruluşlarına sağlanan 25 milyar liralık kaynağın, 35 milyar liraya çıkarılacağını ifade eden Ök, bunun KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla piyasaya ekstradan yaklaşık 145 milyar lira finansal destek anlamına geldiğine dikkat çekti.

38 maddeden oluşan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile doğal afet sonucu zarar gören yerlerde, doğalgaz ve elektrik borçlarının 1 yıla kadar ertelenmesine imkân sağlamayı amaçladıklarını belirten Ök, vatandaşları yasa dışı faaliyetlerden korumak adına da önlemler aldıklarını kaydetti.

Ök, düzenlemeyle illegal bahis ve şans oyunlarının katalog suçlar kapsamına alınacağını ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanına (BTK) resen bunları kapatma yetkisi getirileceğini açıkladı.

Yivsiz tüfek, spor ve nişan tüfeği ile tabancaları izinsiz ya da faaliyetlere aykırı şekilde üretenlere ilişkin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası olduğuna işaret eden Ök, teklifle bunun 3 yıldan 5 yıla kadar çıkartılacağını kaydetti.

Söz konusu ateşli silahlarla ilgili, satın alma belgesi olmayanlara satış yapanlara ve satıcılık belgesi olmadan satış yapanlara ya da ihraç kaydıyla üretilen tüfekleri yurt içi piyasaya sürenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verileceğini anlatan Ök, aynı zamanda bu silahlara yönelik ticari reklam, tanıtım ve satış yapılmasına da idari para cezaları getirileceğini kaydetti.

Milletvekili Ök, 5 bin iş günü ve 20 yıl sigortalılık süresini dolduran vazife ve harp malulü gazilerimize ayrıca emekli maaşı bağlanması imkânı sağlanacağını bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından turizm tesislerine, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın dövizli askerlik ve dövizli bireysel emeklilik haklarından vakıf mallarına kadar pek çok düzenlemenin yer aldığı kanun teklifinin, önümüzdeki pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüleceğini belirten Ök, “Ülkemiz ve Milletimiz için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kanun Teklifimizin yasalaşması halinde birçok talep ve ihtiyaca cevap vermiş olacağız” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı