REKLAMI GEÇ

Otizmli çocuklar için TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu Kuruldu

Otizmli çocuklar için TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu Kuruldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 partinin, down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü amacıyla verdiği önerge sonucu, Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Kasım 2018 Perşembe, 10:20

Konu hakkında yazılı açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, kurulan Meclis Araştırma Komisyonu hakkında bilgi aktardı. Tin, “Otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgün öğrenme güçlüğü ve Down sendromuyla ilgili olarak Türkiye’de yaygınlığının incelenmesi, bu konuda yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi, erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon konularında varsa eksikliklerinin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin ortaya konması önemsenen bir konudur” dedi.

350 BİN OTİZMLİ ÇOCUK VAR
Down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin yaşadığı sıkıntılara karşı gerekli adımların atıldığını ve bunun için 5 partinin ortak önergeleriyle Meclis Genel Kurulu’nda araştırma komisyonu kurulmasına karar verildiğinin altını çizen Milletvekili Şahin Tin, doğuştan veya doğumdan sonra gelişen nörolojik rahatsızlıkların görmezden gelinemeyeceğini belirterek, “Ülkemizde ortalama 350 bin civarında otizmli çocuğumuz ve gencimiz var. Otizmin en etkili tedavi yönteminin iyi bir eğitim olduğu bilinmesine rağmen bugün yaklaşık yüzde 10 civarında otizmli birey eğitim almaktadır. Otizmin nedeni tam olarak bilinmese de en önemli faktörün genetik olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte down sendromunu da bir hastalık olarak yorumlamak doğru olmaz. Çünkü down sendromu bir hastalık değil, sadece genetik bir farklılıktır” diye konuştu.

ÇOCUKLAR ÖTEKİLEŞTİRİLMEMELİ
Otizm başta olmak üzere otizm dışındaki gelişimsel bozukluğu olan çocukların ülkenin geleceğinde üretken birer birey olarak yer almalarının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “Bu konularda toplumsal farkındalık oluşturmak zorundayız. Ailelere rehberlik hizmeti verilmesini sağlamak durumundayız. Bu duruma maruz olan çocukların ötekileştirilmesinin önüne geçecek tedbirleri almamız gerekiyor. Bu anlamda kurulan bu komisyonun çalışmaları son derece büyük önem taşımaktadır. Böylesi hassas bir konu üzerinde herkesin yani 5 partinin de aynı yöne bakıyor olması son derece sevindiricidir. İnşallah yapılacak olan çalışmalar sayesinde verimli sonuçlar elde edilir. Tüm çabamız bu durumda olan çocuklarımız başta olmak üzere tüm bireylerin daha iyi şartlara kavuşmasıdır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı