REKLAMI GEÇ

Tin: Enerjide bağımlılıktan kurtulmalıyız

Tin: Enerjide bağımlılıktan kurtulmalıyız

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Almanya’da düzenlenen Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını rüzgar, güneş ve su gibi yenilenebilir kaynaklarla aşacaklarını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 29 Eylül 2016 Perşembe, 16:56

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Sanayi Ticaret, Enerji ve Çevre Komisyonu üyeleriyle birlikte Almanya’da dünyanın en önemli ticaret fuarlarından biri olan Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na katıldı.

Fuarda stantları ziyaret eden ve yatırımcılarla bir araya gelen Şahin Tin, “Türkiye rüzgar enerjisi konusunda dünyada kapasitesi ve yatırım potansiyeli bakımından önemli bir yere sahip. Türkiye’nin enerji alanında üretimini 100 kat artırdık. Hedefimiz ise 2023 yılına kadar kurulum kapasitesini 20 bin megawata yükseltmek olacak” dedi.

sahin-tin-almanya-fuar-enerji-1

Türkiye’nin enerji alanında yüzde 70 oranında dışa bağlı bir ülke olduğunu belirten Şahin Tin, “Artık tüm dünya hem temiz, hem de doğal ve çevreci olan enerji yatırımlarına yöneliyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılık oranını rüzgar, güneş ve su gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile aşacağımıza inanıyorum. Türkiye enerji alanındaki bu yeni açılıma kayıtsız kalamaz. Türkiye, gerek, rüzgar, güneş, gerekse su bakımından doğal enerji yatırımları açısından potansiyeli olan zengin bir ülke. Bizim gayretimiz yatırımlarla ilk etapta enerjinin yüzde 50’sini karşılamak. Enerjide dışa bağımlılığın ortadan kalkması bugün Türkiye’nin birçok sorununun kendiliğinden çözülmesi anlamına geliyor. Ülke olarak enerjiye inanılmaz miktarlarda ücret ödüyor, kaynak aktarıyoruz. Enerjimizi kendimiz üreterek ekonomik güç kazanacağız. Ekonomik açıdan güçlü bir Türkiye aynı zamanda bölgesinde ve dünyada da daha fazla söz sahibi olacaktır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı