REKLAMI GEÇ

Yeni Çek Kanunu çıktı

Yeni Çek Kanunu çıktı

AKP Denizli Milletvekili-TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Mehmet Salih Erdoğan, dün kabul edilen Yeni Çek Kanunu hakkında yaptığı açıklamada, bundan sonra, üzerindeki tarihten önce, çeklere ‘karşılıksızdır’ yazısının yazdırılamayacağını söyledi.

/ DENİZLİHABER / 15 Aralık 2009 Salı, 18:00

AKP Denizli Milletvekili-TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Mehmet Salih Erdoğan, dün (14 Aralık), TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan, Yeni Çek Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bundan sonra herkesin, kendi çekini kendisinin imzalamak zorunda olduğunu söyledi. Erdoğan, “Çek sahibi, kendi adına çek düzenlemek üzere, bir başkasını vekil tayin edemeyecek. İşçine, kapıcısına, odacısına, çaycısına vekaleten çek düzenleten kişi, bundan bizzat kendisi sorumlu olacak” dedi.

“ÇEKLER, ÇEŞİTLERİNE GÖRE EBATLANDIRILACAK”
Kabul edilen yeni yasanın, önemli değişiklikler getirdiğini belirten Erdoğan, “Tacir olan kişilerle tacir olmayan kişilere verilecek çekler ve hamiline çekler, tamamen birbirinden farklı ebat ve şekillerde bastırılacak. Tacir olan kişi, ticari işletmesiyle ilgili işlemlerde tacir olmayan kişinin çekini kullanamayacak. Tacir olmayan kişiye, tacir kişiye verilmesi gereken çek defteri verilemeyecek. Ancak, küçük esnaf ve sanatkarlarımız, isterlerse tacir çeki de kullanabilecekler. Hamiline düzenlenecek çekler için sadece, bu çeklere ilişkin ayrı çek hesapları açılması zorunluluğu yanında, hamiline çek defteri yapraklarının üzerine, ‘Hamiline’ ibaresi matbu olarak yer almak zorunda. Bu düzenleme ile çekin güvenilir ve itibarlı bir kambiyo senedi olması hedeflendi” dedi.

“ÜZERİNDEKİ TARİHTEN ÖNCE, ‘KARŞILIKSIZDIR’ YAZILAMAYACAK”
Ticari bir senet olan çeklerin, kayıt dışı ekonomide, haksız kazançta, haksız rekabette, kara para aklamada kullanılmasının önüne geçilmesi için böyle bir düzenlemeye gidildiğini belirten Erdoğan, “Üzerindeki tarihten önce, çeklere karşılıksızdır yazısı yazdırılamayacak” dedi. Erdoğan, “Yürürlükteki yasaya göre çekler, üzerindeki tarihten önce bankalara götürülebiliyor ve karşılığının bulunmaması halinde, hukuki takip yapılabiliyor idi. Yeni Çek Yasası’na göre, üzerindeki tarihten önce bankaya götürülen çekin karşılığı yoksa, çeki keşide eden kişi hakkında, üzerindeki yazılı tarihten önce icra takibi yapılamayacak ve karşılıksız çekten dolayı şikayette bulunulamayacaktır” diye konuştu.

ÇEK MAĞDURLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEME
Yeni yasanın getirdiği en önemli yeniliklerden birinin de kendilerine ‘çek mağduru’ denilen kişilerle ilgili düzenlemenin olduğunu belirten Erdoğan, “Haklarında karşılıksız çekten şikayette bulunulmuş, soruşturması devam eden, mahkemesi süren veya mahkemesi bitmiş olup da Yargıtay’da dosyası bekleyen veya karar kesinlemiş olup da cezaevinde bulunan çek borçluları; borçlarını ödemek için alacaklıyla anlaşırlarsa ya da borçlarını 2 yıl içinde ödemek üzere taahhütte bulunurlarsa, haklarındaki takibat ve ceza 2 yıl ertelenecektir. Ancak, çek borçlularının birinci yıl için ödeyecekleri taksit tutarı, borçlarının üçte birinden az olamayacaktır” dedi.

“ÇEK BORÇLULARINA AF GETİRİLMEDİ”
Erdoğan, “Çek borçluları, 2 yıl içinde borçlarını ödemedikleri veya anlaştıkları veya taahhüt ettikleri taksitleri o tarihte ödemedikleri takdirde, haklarındaki takip ve ceza kaldığı yerden devam edecektir. Yani bu yasa ile çek borçlularına bir af getirilmemiştir. 2 yıllık bir borç ödeme süresi verilmiş, cezalar iki yıl ertelenmiştir. Yeni Çek Yasası’nın, hem çek borçlularına hem çek alacaklılarına hem ticari hayatımıza fayda sağlayacağını umuyorum ve borçluların, alacaklılarla anlaşma yoluna giderek veya birinci yılda, borçlarının üçte birinden az olmamak üzere, 2 yıl içinde borçlarını ödeme konusunda taahhütte bulunarak iyi niyetli olduklarını göstermelerini umuyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı