Zeybekci G20’de konuştu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Zeybekci G20’de konuştu

Zeybekci G20’de konuştu

Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısı’na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, aile fotoğrafı seremonisinde yer aldı, ardından “G20 Ticaret ve Yatırım Mekanizmasının Güçlendirilmesi” konusunda konuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Temmuz 2016 Cumartesi, 12:03

Küresel ekonomideki istikrarsızlığın devam ettiğine dikkat çeken Bakan Zeybekci, uluslararası ticari büyüme ve yabancı doğrudan yatırım artışlarının da bu olumsuz gidişattan etkilendiğini söyledi.

“Ekonomik, ticari büyüme veya yatırım artışını çok temel birleşen olmadan elde etmenin mümkün olmadığının” altını çizen Zeybekci, “dünya barışı ve güvenliğinin bu anlamdaki önemine” vurgu yaptı.

Bakan Zeybekci, dünyanın karmaşık bir dönemden geçtiğini belirterek, “3 milyonu Türkiye’de bulunan 5 milyondan fazla ümitsiz Suriyeli mülteciye” işaret etti.

“Refahın ihtiyaç sahibi insanlar arasında dağıtılmasını gerektiren kapsayıcılık ilkesinin, Türkiye’nin dönem başkanlığındaki önceliklerinden biri olduğunu” aktaran Zeybekci, “Paylaşımcılık ruhuna inanmalı ve dikkatimizi bunu gerçekleştirmenin en kolay ve pratik yolu olan ticarete vermeliyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik büyümesiyle ilgili değerlendirmeler yapan Bakan Zeybekci, “Türkiye, birçok gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkeyi geride bırakarak, 2015 yılında yüzde 4 ve 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdü. Ancak, küresel seviyede, aynı cesaret verici yansımayı yakalayamadık. Eğer dengeli, güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme istiyorsak, yatırımlarımızı arttırmalı ve yeni istihdam olanakları yaratmalıyız. Ticareti hem ikili hem de çok taraflı inisiyatifler aracılığıyla kolaylaştırmalıyız. Özellikle KOBİ’lerimiz için ticaret finansmanı mekanizmalarına erişim sağlamalıyız” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 Ticaret ve Yatırım Çalışma Grubunun kurulmasının Türkiye’nin dönem başkanlığında atılan önemli bir adım olduğunu hatırlatarak, “Bu grubun çalışmalarının ilk yansımalarının geçen yıl İstanbul’da yapılan G20 Ticaret Bakanları Toplantısı’nda kabul edilen Başkanın Özeti belgesinde yer aldığını” aktardı.

Bu grubun, ticaret ve yatırımda güçlü bir gündem geliştirilmesine katkı yapacağına inandığını söyleyen Zeybekci, “Türkiye Ticaret ve Yatırım Çalışma Grubu Çalışma Şartnamesinin kabul edilmesini memnuniyetle karşılamaktadır. Bu Çalışma Grubu bünyesinde yapılan değerli çalışmalar neticesinde, Ticaret Bakanları Toplantısı için kapsamlı bir gündemimiz var. Bu toplantının, küresel ekonomiyi etkileyen ticaret ve yatırım konularının ele alınması anlamında bize değerli bir platform sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Bakan Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı’nın açılış oturumu öncesi Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Majid bin Abdullah Al Qasahi ile bir araya geldi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı