BU DÜŞÜNCE YÖNETİCİ OLAMAZ - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

BU DÜŞÜNCE YÖNETİCİ OLAMAZ

BU DÜŞÜNCE YÖNETİCİ OLAMAZ

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın türbanlı kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili yaptığı “toplumda çok olumlu bir imajla algılanan” açıklamasıyla ayırımcılık yaptığını, bu düşüncedeki bir kişinin yönetici olamayacağını belirterek, istifa etmesini istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Kasım 2015 Cuma, 13:51

Paralel yapıya yönelik operasyonda, türbanlı kadınlara gözaltı sırasında kelepçe takılmasının ardından yaptığı açıklamayla şimşekleri üzerine çeken Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’a bir tepki de CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’dan geldi. Vali’nin “toplumda çok olumlu bir imajla algılanan” nitelemesini eleştiren Basmacı, “Hiç kimse, kılık ve kıyafeti nedeniyle toplumda diğerine göre üstün olamaz” ifadesini kullandı.

Bektaş’ın bu sözleriyle başörtüsüz kadınının imajını olumsuz olarak gördüğünü ifade eden ve kadınlardan özür dilemeye çağıran Basmacı, “Hiç kimse, kılık ve kıyafeti nedeniyle toplumda diğerine göre üstün olamaz. Böyle bir düşünceye sahip bir kamu yöneticisi bir şehri nasıl yönetebilir? 21. yüzyıl Türkiye’sinin çok gerisinde kalmış, muasır medeniyet olgusunu henüz kavrayamamış bir Vali’nin bu açıklaması çok çirkin bir üsluptur. Başörtüsüz kadınları toplumdan ayrıştıran bu dil, tam bir nefret dilidir. Emniyet Müdürü açığa alınırken, böyle bir açıklamada bulunan Manisa Valisi önce tüm kadınlardan özür dilemeli sonra da istifa etmelidir” dedi.

Kadına kelepçe takılmasından, Emniyet Müdürü kadar Vali’nin de sorumlu olduğunu kaydeden Basmacı, “Manisa Valisi’nin, kadına kelepçe takılması olayı ile ilgili yaptığı açıklamasında kullandığı ifade özrü kabahatinden büyük türündendir. Sadece bir kuruma yapılan yardımlar nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan kadınlara kelepçe takılması kabul edilemezken, Valinin “toplumda çok olumlu bir imajla algılanan başörtülü bayanların” nitelemesi, apaçık bir ayrımcılıktır. Başörtüsü takmayan kadınlar olumsuz bir imaj mı oluşturuyor? Çağdışı kalmış bu kafa çağdaş Türkiye’de idareci olamaz ve olmamalıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı