Çavuşoğlu’ndan Avukatlar Günü mesajı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çavuşoğlu’ndan Avukatlar Günü mesajı

Çavuşoğlu’ndan Avukatlar Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; Savunma makamının kimlik, kişilik ve tüzel varlığını savunma zorunda bırakıldığını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Nisan 2021 Pazar, 16:43

Bülent Nuri Çavuşoğlu, hukukun ayaklar altına alındığı, bağımsız yargının görevini yapamaz duruma geldiği günümüzde en az iddia ve hüküm merci kadar önemli olan savunma makamı görmezden gelindiğini, etkisizleştirilmeye çalışıldığını iddia etti.

Çavuşoğlu, “AKP iktidarının kendisinden olmayan herkesi hasım gördüğü ve karşıtlarını etkisizleştirerek, itibarsızlaştırarak, bunu başaramıyorsa baskınlarla sindirerek, gözaltı ve tutuklamalarla işlevlerinden uzaklaştırdığı günümüzde tutuklu gazeteci gibi tutuklu avukat sayısı da hızla artmaktadır. Doğal olarak avukatlara yönelik baskı ve sindirme politikası yalnız avukatları ilgilendiren bir konu değildir. Bu, hak arayan herkesi, her kurum, kuruluş ve ‘mağdurum’ diyen kişiyi doğrudan ilgilendirmektedir. İktidar ortağı partiler kendi kongrelerini lebaleb dolu salonlarda kongrelerini yaparken, baroların genel kurul yapmalarının önüne sürekli engeller çıkmaktadır” dedi.

Yakın gelecekte, hukukun yeniden hakim olacağı özgür ve demokratik Türkiye’de Avukatlar Günü’nün gerçekten kutlanacağına inançlı olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Hep birlikte el ele, omuz omuza mücadele ederek bunu gerçekleştireceğiz. Demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazı, yargı erkinin asli ve kurucu unsuru olan savunma makamını temsil eden, hukukun üstünlüğünün var olmasında bıkmadan, yılmadan fedakârca çaba gösteren tüm avukatlarımızın avukatlar gününü kutluyorum” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı