Akbaba: “İpekçi, demokrasi aşığı bir gazeteciydi” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Akbaba: “İpekçi, demokrasi aşığı bir gazeteciydi”

Akbaba: “İpekçi, demokrasi aşığı bir gazeteciydi”

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, 41 yıl önce katledilen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi’nin, ülkenin demokrasi aşığı gazetecilerinden biri olduğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Şubat 2020 Cumartesi, 10:24

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi’nin katledilişinin 41’nci yılı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Abdi İpekçi’nin Türk basınına attığı imzayla, demokrasiye ve özgürlüğe olan inancıyla, ilkeli ve dürüst yayıncılık anlayışıyla ülkemizin demokrasi aşığı gazetecilerden birisi olduğunu söyledi.

Akbaba, “Ülkemiz, gazeteciler için büyük bir hapishane olarak nitelendirilmekle birlikte, aydınlatılamayan gazeteci cinayetlerin ayıbı hala ortada duruyor. Günümüzde yazdıkları nedeniyle cezaevlerinde olan gazeteciler bulunurken ileri demokrasiden nasıl bahsedebiliriz? Türkiye basın ve ifade özgürlüğü sıralamasında dünyanın son sıralarındaki yerini koruyor. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün de, cinayete kurban gittiğinin ana göstergesi yazdıklarından ötürü zindanlara atılan ve katledilen gazetecilerdir. Bu güne kadar yaşanan birçok aydın ve gazeteci cinayetinde olduğu gibi, Abdi İpekçi cinayetinin arkasındaki güçler ortaya çıkartılmak istenmemiş ya da çıkartılamamıştır. Türk basınının uzlaştırıcı ve tarafsız kalemlerinden Abdi İpekçi’yi içinde bulunduğumuz bu günlerde daha çok arıyoruz. Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçen bugünde, Abdi İpekçi ve diğer gazeteci şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı