Akbaba: “Köy Enstitüleri’ni kapatmak hatadır” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Akbaba: “Köy Enstitüleri’ni kapatmak hatadır”

Akbaba: “Köy Enstitüleri’ni kapatmak hatadır”

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, “Köy Enstitüleri’ni kapatmak, Türkiye için tarihi bir hata olmuştur” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Ocak 2020 Salı, 13:44

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, Köy Enstitüleri’nin kapatılmasının yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Osmanlı eğitim sistemi Tevhidi Tedrisat ile yıkılırken; üreten, ürettikçe kendi varlığını algılayan, yaparak yaşayarak öğrenme teknikleri üzerinden ve kendine bilimsel dayanaklar oluşturan Cumhuriyet Eğitim sisteminin ortaya çıktığını ve bu yeni sistemi en güzel meyvelerini de Köy Enstitüleri ile verdiğini belirten Akbaba, “Cumhuriyeti kuran çağdaş aydın kadrolar, eğitimin ve kalkınmanın, öncelikle ‘Köylü milletin efendisidir.’ anlayışı ile köylerden başlaması gerektiği fikrini benimsemişlerdir. Cehalete karşı açılan savaşta zeki köy çocuklarının eğitilmesi önemli bir yer tutmuştur. Köy Enstitüleri, Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün eğitim projelerinden biri olarak döneme damgasını vurmuştur. Cumhuriyetin ‘Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma’ hedefine varmak, çağdaş bir toplum yaratmak için planlanan Köy Enstitüleri, eğitimcinin, ülkenin gelişimindeki rolünü anlatması bakımından da oldukça iyi bir örnektir. Kalkınmış bir toplumun ihtiyacı olan yetişmiş iş gücü, bu kurumlarda sanatla, edebiyatla ve çağdaş olan tüm yeteneklerle harmanlanarak Türkiye’nin her bir yanına cesaret, iddia, inanç ve bitmek bilmeyen bir umutla yayılmışlardır. Köy Enstitüleriyle birlikte aydınlanma yurdun her yanına taşınmıştır. Yoksul ve cahil olan köy halkı cumhuriyet devrimleriyle Köy Enstitüleri sayesinde tanışmıştır. Böylece yurttaş olma bilinci kazanmıştır” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda Köy Enstitüleri’nin muhteşem bir proje olarak uygulamaya alındığına işaret eden Akbaba, “Hasan Ali Yücel’in çağdaş bakanlık anlayışı, İ. Hakkı Tonguç’un ilerici, toplumcu anlayışıyla, Hasanoğlan’da yakılan ateş, Cılavuz, Beşikdüzü, Çifteler, Düziçi gibi Köy Enstitülerinde yıldız gibi çoğalarak ve parlayarak bütün ülkeyi aydınlatmaya başlamıştır. Bugün Köy Enstitüsü ruhunu yeniden yakalamak ancak çağdaş, üretken ve demokratik eğitim yöntemini ulusal eğitim sistemimizin her aşamasına uygulayarak; eleştiren, sorgulayan çağdaş bireyler yetiştirmekle olur. Üretken ve yaratıcılığın desteklendiği eğitim anlayışı bugün yaşadığımız eğitim sorunlarının da çözümü olarak görülmelidir. İşte o zaman Atatürk’ün ve cumhuriyetin öğretmenlerden istediği ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesilleri yetiştirebiliriz. O gün Köy Enstitülerini kapatmak ne kadar vahim bir hata ise bugün 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim yasasıyla eğitim sistemimizi yeniden çok kutuplu hale getirecek yasal düzenlemeler de o kadar büyük hatadır. CHP olarak amacımız; Köy Enstitülerinin heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Denizli’mizden de yüzlerce büyüğümüzün enstitü eğitiminin ardından memleketimizin dört bir köşesinde binlerce gence verdiği eğitimler sayesinde Türkiye’mizin karanlıklardan aydınlığa çıkma savaşında Denizli’mizin de gururla attığı imzalar var; o imzaların sahibi kıymetli öğretmenlerimizle onur duyuyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı