CHP İl Başkanı Çavuşoğlu, Abdi İpekçi’yi andı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu, Abdi İpekçi’yi andı

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu, Abdi İpekçi’yi andı

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, 1 Şubat 1979’da katledilen gazeteci Abdi İpekçi’yi andı. Çavuşoğlu, “Türk basınının unutulmaz ismi ve sağduyunun sesi Abdi İpekçi’yi, karanlık ellerin tertiplediği bir suikastla kaybedişimizin 42’nci yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 1 Şubat 2021 Pazartesi, 11:00

Abdi İpekçi’nin, yaşamı boyunca halkın doğru haberlere ulaşıp gerçekleri öğrenmesi için mücadele ettiğini, ilkeli ve dürüst gazetecilikten asla taviz vermediğini belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Ülkemiz, gazeteciler için büyük bir hapishane olarak nitelendirilmekle birlikte, aydınlatılamayan gazeteci cinayetlerin ayıbı hala ortada dururken, yazdıkları nedeniyle cezaevlerinde olan gazeteciler bulunurken ileri demokrasiden nasıl bahsedebiliriz? Türkiye basın ve ifade özgürlüğü sıralamasında dünyanın son sıralarındaki yerini koruyor. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün de cinayete kurban gittiğinin ana göstergesi yazdıklarından ötürü zindanlara atılan ve katledilen gazetecilerdir” dedi.

Abdi İpekçi’nin, karanlık odaklarca planlanan suikastla 1 Şubat 1979 günü bir tetikçinin silahından çıkan kurşunlarla katledildiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Bu güne kadar yaşanan birçok aydın ve gazeteci cinayetinde olduğu gibi, Abdi İpekçi cinayetinin arkasındaki güçler ortaya çıkartılmak istenmemiş ya da çıkartılamamıştır. Basınımızda onurlu ve ilkeli gazeteciliğin sembolü; demokrasinin, ifade ve basın özgürlüğünün yılmaz savunucusu Abdi İpekçi unutulmadı, asla unutulmayacak. Basın şehidimiz Abdi İpekçi ile birlikte kaybettiğimiz diğer gazeteci ve aydın şehitlerimizi bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı