CHP İl Başkanı Çavuşoğlu yüzde 200’e varan kömür zammını eleştirdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu yüzde 200’e varan kömür zammını eleştirdi

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu yüzde 200’e varan kömür zammını eleştirdi

Doğalgaz ve elektrik zamlarından sonra vatandaşın sobaya yöneldiğini ancak bu sefer de kömür fiyatlarında yüzde 200’e varan artışlar nedeniyle dar gelirlilerin kömür de alamaz duruma geldiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, bir an önce karakış fonu kurularak, vatandaşlara kış aylarında destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Kasım 2021 Çarşamba, 12:41

Kömür bayilerini ziyaret eden CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, kömür sektörünün sorunları hakkında bilgi aldı. Geçtiğimiz yıl tonu 800 TL’den satılan yerli kömürün bin 700 TL, bin TL’den satılan ithal kömürün 3 bin TL’ye yükseldiğini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye’de 14 milyon asgari ücretli açlık sınırının altında yaşıyor. Bu insanlarımızın çocukları da sefalet içinde yaşıyor. İnsanımızın bu kış hayata tutunabilmesi için uygun fiyatlı enerjiye erişimin sağlanması çok kritik. Enerji faturasını ödeyemeyen 5 milyon hanenin olduğu bir ülkeye uzaktan bakamayız. İnsanımızın haysiyeti söz konusudur. Vatandaşımız kömüre gelen zamlardan, bayilerimiz de kömür bulamamaktan şikayetçi. Bunun tek nedeni hükümetin çözümden uzak öngörüsüz politikalarıdır” dedi.

Odun fiyatlarında da yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandığını ifade eden Çavuşoğlu, “Geçtiğimiz yıl 700 TL’den satılan odunun tonu bu yıl bin 600 TL olmuş. Her şeyden önce kara kış fonunu kurarak vatandaşlarımıza kış ayları için destek verilmeli. Elektrik faturalarındaki KDV kış boyunca kaldırmalıdır. Sadece TRT fonunun kaldırılması bile tek başına yüzde 20 oranında bir indirimin sağlanmasına neden olacaktır. Yine doğal gaz ve mutfak tüpündeki ÖTV ve KDV hemen kaldırmalı, elektrik ve ısınmada düşük gelirliler lehine kademeli tarifeli sisteme geçilerek, vatandaşlarımızın daha ağır bir fatura ödemesi önlenmelidir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı