CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan ekonomi eleştirisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan ekonomi eleştirisi

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan ekonomi eleştirisi

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçtiklerini belirterek, “Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Temmuz 2021 Perşembe, 14:38

Yazılı bir açıklama yapan CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte yaşanmaya başlanan ekonomik krizin şiddetinin arttığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

ŞAHLANAN BİR AVUÇ İMTİYAZLI İNSAN OLACAK

Halk bu sorunlarla boğuşurken, ülkeyi yönetenlerin milyonların sırtına yeni yükler bindirdiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında ‘Temmuz ayında ekonomi şahlanacak’ demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda” dedi.

1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

MAZOT, GÜBRE, ELEKTRİK PAHALANACAK

Hükümetin halkın sırtına yüklediği büyük yükün, TÜİK’in makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile gürülebildiğini anlatan Çavuşoğlu, “TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek” dedi.

Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farklarının Ocak-Haziran verileriyle belirlendiğini, zamların ise Temmuz’da geldiğini anlatan Çavuşoğlu, “Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek. Yurttaşlara ‘Porsiyonları küçültün’ diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; Ucube fek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil” dedi.

Yorumlar

fiko   -  Bağlantı 9 Temmuz 2021, 12:23

acaba ben merak ediyom bu covit19 chp zamanin da denk gelmis olsaydi halimiz ne olrdu diye anca chpliler konusur

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı