CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan Merkez Bankası ve hükümete çağrı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan Merkez Bankası ve hükümete çağrı

CHP İl Başkanı Çavuşoğlu’ndan Merkez Bankası ve hükümete çağrı

Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile birlikte Türk Lirası’nın değer kaybının hızlanarak devam ettiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Parasının itibarını koruyamayan, vatandaşın cebini koruyamaz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Ekim 2021 Salı, 14:17

Eylül ayı başından bu yana Türk Lirası’nın yüzde 10’dan fazla değer kaybettiğine işaret eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Dolar kurundaki her 10 kuruşluk artış, Türkiye’nin toplam dış borcunu 47 milyar lira artırıyor. Kurun yükseleceği ve Türkiye ekonomisini zora sokacağını bile bile Merkez Bankası’na müdahale edilmesinin artık tesadüf olmadığı düşünüyorum. Türk Lirası’nın değeri bilinçli olarak düşürülerek birilerinin buradan kazanç elde etmesi mi sağlanıyor?” diye sordu.

Sene başından bu yana asgari ücretlilerinin enflasyon ve döviz kurlarında oluşan artışa bağlı maddi kaybının 500 liranın üzerine çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, “Sabit gelirlinin cebindeki para da döviz artışları nedeniyle eridi. Ülkemizin yüzde 80’ini oluşturan yoksul kesim, zamlar karşısında ne yapacağını şaşırır duruma geldi. Kurdaki artışın temel nedeni yanlış ve yönsüz ekonomi politikalarıdır. Kendi parasının itibarını koruyamayan iktidarın, vatandaşın cebini koruması mümkün değildir. Derhal erken seçim kararı alınmalı ve ekonomi işin uzmanlarına teslim edilmelidir” dedi.

TÜİK rakamlarına göre bile Eylül ayında gerçekleşen enflasyonun yüzde 19.58 ile son iki buçuk yılın zirvesinde çıktığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Sadece Eylül ayı başından beri yüzde 10’a yakın değer kaybeden TL’de kayıplar sürüyor. Bu bile yaratacağı iki puana yakın geçişkenlik etkisiyle TÜFE’yi yüzde 20’li seviyelere tek başına yükseltebilecek bir neden. Merkez Bankası, faiz politikasının kura, enflasyona ya da Türkiye ekonomisinin istikrarına etkisi ile ilgilenemiyor, bağımsız karar alamıyor” dedi.

İktidarın bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Öngörülebilirlik ve güven sağlamak için önce devletin vatandaşa hizmet eder hale getirilmesi gerekir. Bağımsız kurullar liyakatli atamalarla güçlendirilmelidir. ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’e işlev kazandırılmalı ve toplanmalıdır. Devlet yönetiminde liyakat sistemi süratle tesis edilmelidir. Devlet yönetiminde savurganlık ve israf önlenmelidir. Devlet yönetiminde şeffaflık sağlanmalıdır. Ulusal Vergi Konseyi kurulmalıdır. Siyasi Ahlak Yasası çıkarılmalıdır. Güçlü bir ‘Stratejik Planlama Teşkilatı’ kurulmalıdır. Görüyoruz ki tek adam rejimi bu önlemleri alamıyor. Yapmaları gereken bir an önce erken seçim kararı alarak işi ehline bırakmalarıdır. Cumhuriyet Halk Partisi tüm kadrolarıyla göreve hazırdır” dedi.

Yorumlar

kabuzer   -  Bağlantı 21 Ekim 2021, 08:24

Bİr milyar liralık Banknotlarımız vardı. Demekki o zamanlar paramızın değeri çok iyi korunmuş. Kimler vardı o zaman iktidarda

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı