CHP Milletvekili Bülbül: 35 bin araç garantisi verilen yoldan 22 bin araç geçiyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP Milletvekili Bülbül: 35 bin araç garantisi verilen yoldan 22 bin araç geçiyor

CHP Milletvekili Bülbül: 35 bin araç garantisi verilen yoldan 22 bin araç geçiyor

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, ihalesi yapılan ancak sonucu açıklanmayan Denizli-Aydın otoyolundaki araç geçiş garantisine dikkat çekti. Bülbül, Aydın Denizli arasındaki yolu en yoğun zamanında bile günlük 22 bin 500 aracın kullandığını söyleyip, ‘Aradaki fark he olacak?’ diye sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ağustos 2020 Pazar, 17:09

Aydın – Denizli otoyolunun ihalesi 9 kez ertelendikten sonra temmuz ayında yapıldı. Henüz sonucu açıklanmayan ihale ile ilgili süreç devam ederken, Denizli’yi ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yolun 2022’de hizmete gireceğini söyledi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise ‘araç geçiş garantisine’ dikkat çekti. Yazılı açıklama yapan Bülbül, ihale şartlarında yap-işlet-devret modeliyle yapılan yoldan günlük 35 bin araç geçiş garantisi verildiğini hatırlattı. Bülbül, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Aydın-Denizli arasındaki yolu en yoğun olduğu dönemde bile 22 bin 500 aracın kullandığına dikkat çekerek, “Aydın-Denizli otoyolunda da günlük 35 bin araç garantisi veriliyor ama yolun en işlek bölümünden 22 bin araç geçiyor.
Günde 22 bin 500 araç, yılda 8 milyon 212 bin 500 araç yapıyor. Garanti edilen 35 bin araç ise 12 milyon 775 bin yapıyor. Bu hesaba göre 4 milyon 562 bin 500 aracın parasını kim ödeyecek?

Her yıl taahhüt edilen yaklaşık 150 milyon TL’lik kısmı kim ödeyecek? Bu kadar aracın parası neden yurttaşın cebinden çıkıyor?

Bugünlerde yükselen kurları da düşündüğümüzde, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü için yaşananlar tekrar edecek, olan yine vatandaşa olacak” dedi.

Projenin genel bütçeden yapılması gerektiğini söyleyen Bülbül, geçiş garantisi verilen tüm projelerde devletin zarara uğratıldığını ileri sürdü.

Yorumlar

Deniz   -  Bağlantı 10 Ağustos 2020, 10:15

Yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum, siz kendi alışverişiniz için pazarlığı böyle mi yapıyorsunuz?

SELMAN KARAKAYA   -  Bağlantı 10 Ağustos 2020, 00:44

altta kalanın canı çıksın bu saatten sonra bana ne

YOLCU   -  Bağlantı 10 Ağustos 2020, 00:14

Mantıken yolu kullanan ödeyecek kota dolmassa devlet ödeyecek. Devlete parayı millet verecek. o kadar. Hep böyle oldu zaten. Konuşuarak bişi değişmiyor.

Muhammed mert   -  Bağlantı 9 Ağustos 2020, 19:56

En güzel sözü rahmetli muhsin baskan söylemişti chp için sen bela misin chp?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı