CHP’li Arslan iyi tarım uygulaması ödemelerini sordu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Arslan iyi tarım uygulaması ödemelerini sordu

CHP’li Arslan iyi tarım uygulaması ödemelerini sordu

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e 2015 yılı iyi tarım uygulama ödemelerindeki gecikmeyi ve ödemenin ne zaman yapılacağını sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Eylül 2016 Çarşamba, 10:33

CHP Milletvekili Kazım Arslan, “iyi tarım uygulaması” kapsamında çiftçilere yapılması gereken ödemelerdeki gecikmeyi meclise taşıdı. TBMM Başkanlığına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Arslan, ödenek sorunları gerekçesiyle ödemelerin geciktirildiğini belirtti.

2015 yılında yaşanan bu gecikmenin 2016 yılı için çiftçiyi mağdur etme tehlikesi taşıdığını kaydeden Arslan, Çelik’e şu soruları yöneltti:

-Çiftçilerimizin 2015 yılı için, İyi Tarım Uygulaması Sertifikasına hak kazanmış olanlarına ve tıbbi aromatik, süs bitkileri için dekar başına ortalama 100 TL ödenmesi gerekirken, belirlenen bu ücretlerin ödenmediğine ilişkin şikayetler tarafıma ulaşmaktadır. Bu ödemeler ne zaman gerçekleştirilecektir?

-Denizli’de iyi tarım uygulaması sertifikasına sahip üreticilerin ilçe ve dekar bazında dağılımı nedir? 2015 yılı dekar başına destekleme ödemeleri ne zaman yapılacaktır? Şimdiye kadar yıllık ne kadar ödeme yapılmıştır, ödemesi geciken kaç üretici vardır?

-Denizli İl Müdürlüğünüz tarafından 2015 yılı ödemelerine ilişkin ödeme cetvelleri bakanlığınıza ne zaman gönderilmiştir? Geçen sürede ödemelerin gecikmesinin nedeni nedir?

-2015 yılı için, tıbbi aromatik bitkiler için yapılması gereken dekar başına ödeme ne zaman gerçekleştirilecektir? 2015 bedelleriyle, organik tarımda meyve ve sebze için dekar başına ortalama 70 TL, tarla bitkileri için dekar başına 10 TL olarak belirlenen destekleme ödemelerinin gecikmesinin nedeni nedir?

-2015 yılı için, seralar, örtü altı bitkiler için dekar başına 150 TL, açıktaki alandaki meyveler için 50 TL olarak belirlenen destekleme ödemeleri ne zaman gerçekleşecektir?

-Denizli’de tıbbi aromatik bitkiler için ödeme yapılan üreticilerin ilçe ve dekar bazında dağılımı nedir; şimdiye kadar yıllık ne kadar ödeme yapılmıştır?

-Çiftçilerimiz, gerek iklim değişikliği ve afetler, gerekse komşularla yaşanan sorunlar ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ürünlerini satamadıkları, sattıklarının parasını alamadıkları gerekçesiyle zor durumda kaldıklarını belirterek borç yapılandırması talebinde bulunmuştur. Çiftçilerimizin Tarım ve Kredi Kooperatiflerine, TC Ziraat Bankası’na olan borçlarının 1 yıl erteleneceğine ilişkin açıklamanın ardından, üreticilerimiz faizsiz erteleme tabine yinelemektedir. Borç yapılandırmasına ilişkin çalışmalar hangi aşamadadır, karar ne zaman uygulanacaktır?

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı