REKLAMI GEÇ

CHP’li Budak: “Sıfır sorun diye yola çıktılar, hiç dostumuz kalmadı”

CHP’li Budak: “Sıfır sorun diye yola çıktılar, hiç dostumuz kalmadı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin yaptığı açıklamada, yanlış dış politika adımları nedeniyle Türkiye’ye dost ülke kalmadığını söyledi. Dış politika hatalarının ceremesini 80 milyonun çektiğini belirten Budak, “Komşularla sıfır sorun diye başlayan ve 15 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti ülkeyi getirdiği noktayı, dün açıklanan vize meselesiyle bir kere daha görmüş olduk. 15 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidar düşünün ve hiç dostu kalmamış” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Ekim 2017 Pazartesi, 16:59

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)
CHP Denizli İl Başkanlığı’nın 12 Ekim Perşembe günü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılacak yeni hizmet binasında, Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak’ın da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, İl Başkanı Teoman Sancar, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Denizli Milletvekilleri de katıldı.

İl Başkanı Teoman Sancar, 12 Ekimde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlayacaklarını, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yeni il binalarının açılışını yapacağını belirterek tüm vatandaşları açılışa davet etti.

“TÜRKİYE’NİN DOSTU KALMADI”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi değerlendirdi. Genel Başkan Yardımcısı Budak, ABD’nin Türkiye’den gelen vize başvurularını askıyla aldığını hatırlatarak, “Dış politikayla ilgili komşularla sıfır sorun diye başlayan ve 15 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti ülkeyi getirdiği noktayı dün açıklanan vize meselesiyle bir kere daha görmüş olduk. 15 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidar düşünün ve hiç dostu kalmamış, AB’de dostu kalmamış, şimdi de ABD’yle büyük bir kriz baş gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 gün önce ABD’ye büyük ümitlerle gitmişti. Orada ‘Dostum Trump’la biz ülkelerimiz ve dünyayla ilgili görüş alışverişinde bulunduk ve son derece başarılı sonuçlar aldık’ demişti. Ne oldu da 15 gün içinde bu noktaya geldik. Dostum Trump’tan hangi seviyeye geldik. 7 yıl öncede Suriye’de dostum kardeşim Esad vardı ve hemen arkasından katil Esed seviyesine çıkarmıştık dış ilişkilerimizi” dedi.

“EKONOMİK BÜYÜME İÇİN İHTİYAÇ, İSTİKRARLI SİYASİ DURUŞ”
Ülkenin sürekli bir yanılsama ve aldatılma noktasında bugünlere geldiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak, “Dış politika milli bir politikadır dış politikada o parti bu parti olmaz. Dış politikayla ilgili herkes tek yumruk olmalıdır. Bu kadar hatanın telafisini 80 milyonun çektiğini ifade etmek istiyorum. 80 milyonun her bireyi hem dış politikada hem iç politikadaki hatalardan dolayı sıkıntı çekiyor. En son geldiğimiz noktada orta vadede açıkladıkları ve yüzde 5.5 büyümeyi öngören ekonomik planı gerçekleştirebilmek için istikrarlı bir siyasi duruşa ihtiyaç var” diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK’E ÇAĞRI
Türkiye’nin yapılan hatalardan dolayı üretemeyecek bir konuma doğru ilerlediğini belirten Budak, “Mehmet Şimşek’in bir sözü vardı, ‘Ya vergileri artıracağız ya da borçlanacağız’ diye, ben de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çağrı yapıyorum. IMF’e verdiğiniz borç var ya ilk önce oradan başlayın. O borçları bir geri alın. Madem borçlanacağız, borçlanmak yerine alacaklarımızı alalım. Türkiye 2002’den 2015’e kadar tam 10 kat borçlanmışız. Türkiye yurtdışı borçlarının toplamı 412.2 milyar dolar seviyesinde. Bunun 280 milyar doları da özel sektör borçlarıdır. Siz zaten borçlanmışsınız. Vergileri artıracağız derken kimin vergilerini arttıracaksınız?” şeklinde konuştu.

“YALNIZLAŞAN TÜRKİYE”
Meclis gündemine 130 maddelik torba yasanın geleceğini belirten Budak, torba yasanın halkın sırtına yüklenecek yeni borçlanmalar olduğunu ifade etti. Budak, Türkiye’nin gittikçe yalnızlaşan bir ülke durumuna geldiğini belirterek, “Ülke olarak demokrasi, hukuk liginden düştüyseniz laikliği askıya alacağız, girişimlerde bulunuyoruz derseniz, geleceğiniz nokta yalnızlaşan bir ülke olur. Demokratik, laik, sosyal hukuk devletinden verdiğiniz taviz bugün sizi ekonomik anlamda bu hale getirir. Siz yanlış yönetiyorsunuz ceremesini halk çekiyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN DENİZLİ PROGRAMI
Toplantıda, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Denizli programı da açıklandı. Saat 10.00’da kente gelecek olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 11.00’de sanayicilerle yapacağı toplantının ardından saat 13.00’te bir basın toplantısı düzenleyecek. 14.00’te muhtarlar, esnaflar ve kanaat önderleriyle bir araya gelmesi beklenen Kılıçdaroğlu, saat 17.00’de yeni il binasının açılışını yapacak. Kılıçdaroğlu’nun daha sonra da Çal’a giderek şehit Muhammet Arıkan’ın baba ocağını ziyaret etmesinin ardından kentten ayrılacağı belirtildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı