CHP’li Çavuşoğlu’ndan tarım eleştirisi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Çavuşoğlu’ndan tarım eleştirisi

CHP’li Çavuşoğlu’ndan tarım eleştirisi

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, hükümetin tarım politikasını eleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 11 Şubat 2021 Perşembe, 14:48

Yazılı bir açıklama yapan Çavuşoğlu, döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte zirai ilaç ve güre fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini, ancak döviz düşerken bu fiyatların nedense bir türlü düşmediğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Dolar 8.5 TL’yken, tonu 2 bin 500 TL olan gübrenin, doların 7.3 TL’ye indiğinde bile fiyatı artarak 3 bin TL’ye kadar çıktı. Bir yılda gübre fiyatları ortalama yüzde 74 arttı. Köylü fiyat artışına yetişemediği için ya gübre atmayacak ya da gübreyi kısacak. Bu durumda azalan üretim nedeniyle hem gıda fiyatları hem de ithalat artacak. İlçe ziyaretlerimizde görüştüğümüz çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine yetişemediklerini söylüyorlar. Çiftçinin gübre fiyatlarına müdahale edilmesi ve gübre başta olmak üzere tarım desteklerinin artırılması, köylünün kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılması talepleri Mahir Ünal ve partisi AKP’nin tarım bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından nedense bir türlü duyulmuyor” dedi.

Pandemi sürecinde tarım sektörünün önemine vurgu yapan Çavuşoğlu, “19 yıllık hükümet tarımsal üretimin zayıflatılması, çiftçilerin tarımdan uzaklaşmasına ya da çiftçilerin üretime devam edebilmek için borçlanmasına neden olurken, tarımsal emeği değersizleştiren ve güvencesiz çalışma biçimine hapseden endüstriyel üretiminden güç alan şirket tarımı, çiftçiliği itibarsızlaştırmış, tarımsal üretimde ağırlaşan çalışma koşullarına karşılık, elde edilen gelir geçimlik düzeyinden uzaklaştırmıştır. Bu sektörlerin başında stratejik öneme sahip tarım ve gıda sektörü gelmektedir. Her ülkenin kendi iç tüketimini karşılayacak ve üretimini kalıcı bir şekilde arttıracak önlemleri alması gerektiği bu salgın ile bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu kritik dönemde Cumhuriyet Halk Partisi, halk sağlığını tehdit edecek ve ülke ekonomisini krize sürükleyecek bir potansiyel taşıyan COVID-19 salgınına ve buna benzer muhtemel durumlara karşı tarım ve gıda sektöründe gerekli tedbir ve önlemlerin alınması yönünde acil eylem planı önerileri hazırlamıştır” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çiftçinin kullandığı akıllı telefonu gündeme getirmesine de tepki gösteren Çavuşoğlu, “Kendileri lükslerinden bir türlü vazgeçmeyen iktidar sahiplerine göre vatandaşa kuru ekmekten fazlası haram” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletin Efendisi’ diye tanımladığı köylülere AK Parti iktidarında bir akıllı telefonun bile çok görüldüğünü iddia eden Çavuşoğlu, “Çiftçilerimiz borç yükü altında eziliyor. Traktörlerine, dede yadigarı tarlalarına haciz geliyor. Telefonunu borçla alan çiftçinin tarımsal üretimi de borçla yapıp her şeye rağmen üretime devam etmeye çalışıyor. Yeme gelen zamlarla işin içinden çıkamayan besiciler, karşılayamadıkları maliyetler nedeniyle hayvanını kesime götürüyorlar. Ürettikleri ürünleri maliyetinin altında satmaya çalışan çiftçiler, soğan ve patates fiyatları artınca ‘terörist’ ilan ediliyor ama elde kalan ürünleri için hükümet bir adım bile atmıyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı