REKLAMI GEÇ

CHP’li Çavuşoğlu’ndan uyarı: Olası gıda krizinde insanlar birbirini mi yiyecek?

CHP’li Çavuşoğlu’ndan uyarı: Olası gıda krizinde insanlar birbirini mi yiyecek?

CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, TEPAV İstihdam İzleme Bülteni raporuna göre Türkiye’de çiftçi sayısının 500 binin altına düştüğünü belirterek, “Tarımsal üretimin önemini herkes gördü ama iktidar bir türlü görmek istemiyor. Tarımda ülkemiz bu kadar dışa bağımlı durumdayken, olası bir gıda krizinde insanlar birbirini mi yiyecek” diye sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Nisan 2022 Cuma, 11:05

20 yıllık AKP iktidarında Türkiye’nin tarımda dışarı bağımlı hale geldiğini ve üreticilere gereken desteğin verilmediğini iddia eden Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Çiftçiden ucuza alınıp, ihraç edilen tarım ürünleri daha sonra yüksek fiyatlardan ithal edilmek zorunda kalınıyor. Çiftçinin anayasal hakkı olan desteklemeler verilmiyor. Üreticilerimiz mazot, gübre ve ilaç fiyatlarına gelen fahiş zamlar nedeniyle zarar etmemek için tarlasını ekmeyi bırakıyor. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte gıda krizi kapıdayken tek adam rejimi sorunu görmezden gelmeye devam ediyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının ilk haftasında çiftçinin kredi faizlerinin silineceğini belirten Çavuşoğlu, “Çiftçimiz borcunun anaparasını da makul bir şekilde ödeyecek. Çiftçilerimizin üretim araçları hiçbir şekilde haczedilmeyecek. Çiftçi ekecek, üretecek ki borcunu ödesin. Planlama yapacağız. Çiftçimiz bir yıl önceden neyi ve ne kadar ekeceğini bilecek. Kaçtan satacağını da bilecek. Maliyeti, ziraat odaları veya bu konudaki birlikleri çağıracağız. Makul bir kar koyacağız” diye konuştu.

CHP iktidarında çiftçinin zarar etmeyeceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Çiftçinin zarar etmesi, Türkiye’nin zarar etmesi demek. Tarım Kanunu’nun 21’inci Maddesi’ndeki yüzde 1 oranı bütçeye koyacağız. Kırsalda, her bölgeye, her ilçeye mutlaka veteriner görevlendireceğiz. Köylerimizin ziraat mühendisleri, teknisyeni, veterineri de olacak. Çiftçiye her türlü desteği sağlayacaklar. CHP iktidarında çiftçi gübreyi ve mazotu mutlaka ucuz alacak. Gerekiyorsa fabrikayı doğrudan biz kuracağız ve çiftçiye ucuz gübreyi vereceğiz. Tarımda kooperatifleşmeyi sağlayacağız. Birlikte olmayı, çalışmayı sağlayacağız. Mevsimlik işçilerin de çok insani koşullarda çalışmalarının da altyapısını hazırlayacağız. Biz buna hazırız, çiftçi kardeşlerimiz de hazır olsunlar. Az kaldı, bütün bu sorunlar çözülecek” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı