CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Lozan ile elde edilen kazanımlar yok ediliyor” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Lozan ile elde edilen kazanımlar yok ediliyor”

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Lozan ile elde edilen kazanımlar yok ediliyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Gülizar Biçer Karaca, Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olduğunu söyleyerek, “Lozan ile elde edilen kazanımlar birer birer yok ediliyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Temmuz 2017 Pazar, 12:39

CHP PM Üyesi Gülizar Biçer Karaca, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk halkının direnişinin zaferle sonuçlandığını ve 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile taçlandırıldığını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk Lozan Antlaşması’nı tanırlarken, ”Lozan antlaşması, Türk Ulusuna karşı, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr antlaşmasıyla tamamlandığı sanılmış, büyük bir cana kıymanın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı devrine ait tarihe eşi geçmemiş bir politik zafer yapıtıdır” dediğini hatırlatan Karaca, şunları söyledi;

“Türkiye Cumhuriyeti devleti laik ve cumhuriyetçi kimliğini Ulusal Kurtuluş Savaşı ve 1923 aydınlanma devrimi ile kazanmıştır. Bu nedenlerle Lozan Barış antlaşmasına sahip çıkmak, Türkiye Cumhuriyetinin ulusal bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma niteliklerine sahip çıkmak ve bu nitelikleriyle yaşaması için savaşım vermekle eşanlamlıdır. Lozan Barış Antlaşması Türkiye’nin tapu senedidir” dedi.

AYDINLARIMIZ BASKI ALTINA ALINIP SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

“Türkiye’nin sınırları üzerindeki pazarlıklar yeniden hortlamış,  Doğu ve Güney Doğusundan ayrılacak illerle Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyini içine alan bir bağımsız Kürdistan kurulması amaçlanmakta ve yurdumuz bölünmek istenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk  önderliğinde verilen mücadeleyi bilen, ülkemizin bağımlı yönetim anlayışı ile Sevr hayallerinin gerçekleşmek üzere olduğunu gören aydınlarımız baskı altına alınmakta, susturulmaya çalışılmakta, ülkenin bölünme ve parçalanması için uygun ortam oluşturulma çabalarına karşı çıkan, sivil-asker, her türlü muhalif sesin susturulması gayretleri sürdürülmektedir.”

Karaca, Lozan ve Cumhuriyet ile hesabı olanlardan ve onların hesabına hizmet eden taşeronlardan bugün yapılanların ve yapılmak istenilenlerin mutlaka hesabının sorulacağını sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı