REKLAMI GEÇ

“Devlet memuruna sahip çıkmalı”

“Devlet memuruna sahip çıkmalı”

CHP İl Başkanı Ali Kavak, Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.’de çalışan ve şirketin özelleştirilmesinin ardından AYDEM’de görevlerine devam eden memurların, işten bıktırılarak istifaya zorlandığını iddia etti. Kavak, devleti, memurlarına sahip çıkmamakla suçlarken, AYDEM Genel Müdürü Mesut Güzel’in de Yeni Asya grubundan bir tarikata bağlı olduğunu iddiasını da ortaya attı

/ DENİZLİHABER / 25 Ağustos 2008 Pazartesi, 00:00

TEDAŞ’a bağlı Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirilmesinin ardından çeşitli iddialar ortaya atılmaya devam ediyor. Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin AYDEM’e devrinin hukuki olmadığı iddialarının ardından bu kez de şirketi devralan AYDEM’in, AYDEM ile birlikte çalışmaya devam etme kararı alan memurlara, bıktırma politikası uygulandığı iddia ediliyor. Bu iddiaları gündeme taşıyan isim ise CHP İl Başkanı Ali Kavak. Kavak, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mesut Güzel’in de Asya grubuna bağlı bir tarikata üye olduğunu iddia ederek, AKP hükümetini kadrolaşmasını sürdürmekle suçladı.

‘Memurlar ortada kaldı’

Kavak, partinin il binasında yaptığı basın toplantısında, Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.’de, şube müdürleri, mühendisler, teknisyenler, memurlar ile sözleşmeli memurların çalıştığını, bu memurlardan 8 tanesinin AYDEM’e geçtiğini, 5 tanesinin ise emekli olduğunu ve hala 87 devlet memurunun ortada kaldığını iddia etti. TEDAŞ’ta çalışan, şube müdürleri, mühendisler teknisyenler ve memurlar ile sözleşmeli memurlardan oluşan 87 kişinin masalarının alındığını, odalarından çıkmalarının istendiğini dile getiren Kavak, “Devlet, memurlarını havuz sistemi ile devletin diğer kurumlarına aktarmamaktadır. Haklı olarak AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. kendi kadrolarını sözleşmeleri ile kuracaktır. Devlet, memurların durumlarını görmezlikten gelmektedir” dedi.

‘Memuru bıktırmak istiyorlar’

Kavak, AKP iktidarını, kendi memurlarına sahip çıkmamakla ve memurun onurunu kıran davranışlara, bizzat memurları havuz sistemine almayı geciktirerek, memurları bıktırarak işi bıraktırmayı amaçlayan zihniyete destek verdiğini söyledi.

Tarikat iddiası

Kavak, AKP iktidarını, devletten sonra özel sektörde de kadrolaşmaya gitmekle suçladı. Kavak, “AKP iktidarı belli bir tarikatlaşmanın temellerini mi atmak istiyor? Konuşulanlara göre AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Mesut Güzel’in, Yeni Asya grubundan bir tarikata bağlı olduğu iddia edilmektedir. Bu doğru ise AKP iktidarının, özelleştirilen kurumlara dahi el attığı kadrolaşmaya gittiği şüphesi gözlenmektedir” diye konuştu.

Kavak, AKP iktidarını memurlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Saldanlı ne demişti?

CHP İl Başkanı Ali Kavak’ın bu iddialarına karşılık, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı basın toplantısında, halen faaliyetleri yürüten memurlardan dileyenlerin, işçilerin ise tamamının şirkete geçtiğini söylemişti. Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş.’de müessese müdürü olarak görev yapan Mesut Güzel’in de Saldanlı’nın yanında, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü olarak yer aldığı basın toplantısında Saldanlı, “Şirket kendisiyle beraber çalışmak isteyen personel için çalışma koşullarını iyileştiren bir paket hazırladı. Sözleşmelere göre, AYDEM’e geçen personelin özlük haklarında hiçbir azaltma yapılmayacaktır. Personel işten çıkarılmayacaktır. AYDEM, kendisiyle çalışmayı seçen memur personel ile sözleşme imzalamıştır ve buna göre şartlar iyileştirilmiştir. Yakın gelecekte ise performans bazlı bir ücretlendirme sistemine geçilecek ve ücret seviyeleri yükseltilecektir” demişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı