REKLAMI GEÇ

Fabrikalar alımı durdurdu, üzümler çöp oldu

Fabrikalar alımı durdurdu, üzümler çöp oldu

Honaz’ın Kaklık Mahallesi’nde alkol fabrikalarının alımı durdurması nedeniyle üreticiler üzümleri dökmek zorunda kaldı. Araziler, dökülen çıkıntı üzümler ile dolarken, CHP Honaz İlçe Başkanı Mustafa Çelik yaşananlara tepki gösterdi. Çelik, “Pandemi döneminde alkolün önemi ortadayken, alkolün hammaddesi üzümün çöpe gitmesi akıl alır gibi değil” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 17:04

Üzümde yaşanan satış sorunu sürüyor. Bazı bölgelerde belirlenen fiyatlar üreticiyi hayal kırıklığına uğratırken, Honaz’ın Kaklık Mahallesi’nde alkol fabrikalarına verilmek üzere kesilen üzümlerde de sıkıntı yaşandı. Fabrikaların alımı durdurması nedeniyle üreticiler üzümlerini dökmek zorunda kaldı.

Kaklık’ta üzüm alım rampasında 3 gün bekleyen kamyonda yüklü üzümü dökmek zorunda kaldıklarını belirten üretici Ahmet Türkmen, “Alkol fabrikaları alımı durdurdu. Bizim hasat ettiğimiz alkollük üzümler 3 gündür kamyonda bekliyordu. Ancak üzüm suyu fermente olmaya başlayınca dökmek zorunda kaldık. Ayrıca kamyon da burada yüklü beklediği için kamyoncuya da ödeme yapmak zorundayız. Pandemi döneminde dezefentanların hammaddesi alkol, alkolün hammaddesi üzüm. Bu durumu kabullenmemiz mümkün değil” dedi.

1 TL FİYAT YALAN OLDU
Sezon başında çıkıntı üzümler için 1 TL fiyat açıklandığını ancak fabrikaların bunu 50-75 Kuruş seviyelerine çektiğini ifade eden CHP Honaz İlçe Başkanı Mustafa Çelik, “Gözümüzün önünde 1 tır üzüm alıcı olmadığı için çöpe gitti. Bu durum hem üreticileri, hem de bu işe aracılık yapan kişileri mağdur ediyor. Pandemi döneminde üretimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Özellikle üzüm alkolün hammaddesi ve şu an ülke olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz maddelerin başında alkol geliyor ama alkollük üzümler çöpe gidiyor. Ülkemiz, kendi kendine yeten tarım ülkesiyken bu gün saman ithal eder duruma geldik. Mevcut iktidar üreticileri fabrikaların insafına bırakmış durumda. CHP iktidarında üreticilerimize gereken desteği vererek yeniden üreten Türkiye’yi inşa edeceğiz. Her zaman üreticimizin yanındayız, hedefimiz iktidar” dedi.

Yorumlar

Murat   -  Bağlantı 22 Ağustos 2020, 19:01

Pazarcılara neden satılmıyor pazarda pahalı

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı