REKLAMI GEÇ

Gazalcı’dan Sağlam’a tepki

Gazalcı’dan Sağlam’a tepki

CHP eski Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam’ın ‘Kesintisiz eğitim çağdışı’ açıklamasına tepki gösterdi.

/ DENİZLİHABER / 13 Ekim 2009 Salı, 17:48

CHP eski Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı-AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam’ın, 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitimle ilgili söylediklerine tepki gösterdi, Sağlam’ın “Dünyada kesintisiz eğitim yok. Eğitim, kesintisiz olmaz. Kesintisiz çağdışı. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir” dediğini hatırlatan Gazalcı, “8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin üzerinden 12 yıl geçti. 8 yıllık eğitim yerine 12 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim gündemde. Geçmişte Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK Başkanlığı da yapan Sayın Sağlam’ın 8 yıllık kesintisiz eğitimi, Anayasa’da bugün de öngörülen 3 Mart 1924 çıkan Öğretim Birliği yasasını içine sindiremediği görülüyor. Bakanlığı sırasında her meslekten kişiyi öğretmen yaparak öğretmenlik mesleğini ve eğitimi yaralayan Sayın Sağlam, bir yerlere göz kırpmak, bakan olmak için mi bu açıklamaları yapıyor, gerçekleri çarpıtıyor bilmiyoruz” dedi.

Sağlam’ın, 8 yıllık kesintisiz eğitimin, sanki yalnızca 28 Şubat ürünüymüş gibi demokrasi savunuculuğu yapmasını da şaşırtıcı bulduğunu ifade eden Gazalcı, “8 yıllık kesintisiz eğitim belki de toplumda en çok tartışıldıktan sonra yasalaşan tek yasadır. Sayın eski bakanın 1997 yılında gerçekleşen 15. Milli Eğitim Şurası’nda 8 yıllık kesintisiz eğitim kararı alındığını, 16 Ağustos 1997 yılında TBMM’den kesintisizlik doğrultusunda 4306 sayılı yasa çıktığını bilmesi gerekir. Yine kesintisiz eğitimin iptali için Necmettin Erbakan’ın Anayasa Mahkemesi’ne açtığı davanın reddedildiğini okuması gerekirdi” dedi.

Gazalcı, “Anayasa Mahkemesi daha önce olduğu gibi kesintisiz 8 yıllık eğitime ve öğretim birliğine sahip çıkmalıydı. 5+3 anlayışına yeniden dönülmemeliydi. Sayın Mehmet Sağlam’ın açıklamasının tam tersine çağdaş ülkelerin tümünde eğitim pozitif bir bütünlük içindedir. Bilimsel eğitim dinsel eğitimle bölünmez. Kesintisiz eğitim eski bakanın ileri sürdüğü gibi çağdışı değil, çağdaş, bilimsel bir anlayışın ürünüdür. Daha da ötesi laik, Cumhuriyet eğitimin temelidir. Osmanlı’daki eğitim ikiliği bunun için Cumhuriyetin başında giderildi. TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığını üstlenen Sayın Sağlam sözlerini geri almalı ya da o komisyondan ayrılmak için gereğini yapmalıdır” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı