REKLAMI GEÇ

Karaca’dan maden şirketlerine tavsiye: Paranızı boşa harcamayın

Karaca’dan maden şirketlerine tavsiye: Paranızı boşa harcamayın

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Denizli’de maden arayacak firmalara tavsiyede bulunan Karaca, “Denizli halkı sizi o arazilere sokmaz. Aklınız varsa paranızı boşa harcamayın” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Ağustos 2020 Cuma, 15:25

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muhammet Karaçay ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda, 3. kez CHP Parti Meclisi üyeliğine seçilen ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak MYK’da yer alan Gülizar Biçer Karaca, 37. Olağan Kurultay’ın iktidar kurultayı olduğunu ve dayanışma içerisinde iktidar için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde Türkiye’nin dört bir yanında mücadele verdiklerini belirten Karaca, bu mücadeleyi büyütmeye gayret ettiklerini hatırlattı.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN ÖNLENMESİ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ
Yeni görev olan insan haklarına ilişkin nasıl bir çalışma yürüteceklerini anlatan Karaca, “İnsan hakları alanını sadece hukuk ihlalleriyle sınırlandıramayız. İlaca erişemeyen yurttaşlarımızın sağlık hakkının da mücadelesini vereceğiz. 5 milyon 88 bin 592 öğrenciden yalnızca 7 milyon 383 bin 213’ünün EBA’ya girdiği bir ortamda eğitim hakkından yoksun kalan çocuklarımızın, gençlerimizin eğitim hakkının mücadelesini vereceğiz. Kalemiyle doğruları gerçekleri dile getiren tutuklu gazetecilerin, halkın haber alma hakkının mücadelesini vereceğiz. Anayasal çalışma hakkından mahrum kalan 10 milyonu aşkın gencimizin mücadelesini vereceğiz. Günde sadece 39 TL ile geçinmek zorunda bırakılan 3 milyonu aşkın emekçimizin, işten ayrılmak zorunda kalan kıdem tazminatı alamayan yurttaşlarımızın, çalışma hakkı ihlallerinin mücadelesini vereceğiz. Kadın cinayetlerine kurban edilen, şiddete maruz bırakılan kadınların, çalışmak zorunda bırakılan çocukların hak mücadelesini vereceğiz. Sosyal medyada düşüncesini açıkladığı için özgürce fikrini açıklamak isteyen yurttaşlarımızın düşünce özgürlüğünü savunacağız. Sokakta biraraya gelen, tepkilerini demokratik yollarla dile getiren yurttaşlarımızın toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının, örgütlenme hakkı elinden alınan emekçilerimizin örgütlenme hakkının mücadelesini vereceğiz” dedi.

HEDEF YÜZDE 1,5’LARA DÜŞEN GÜVENİ YÜZDE DOKSANLARA ÇIKARMAK
Meclise duyulan güvenin yüzde 1.5’lara gerilediğini ve bunu yüzde 90’lara çıkarmak için çaba harcayacaklarını belirten Karaca, “Sosyal demokrat bir parti olma sorumluluğuyla; temel hak ve hürriyetlerimiz, anayasal haklarımız, yargı bağımsızlığı ve güçlendirilmiş parlamenter sistem için çalışacağız. Bir hukukçu bir kadın vekil olarak Meclise duyulan güvenin yüzde 1.5’lara düşmesinden büyük üzüntü duyuyorum. Bu güveni yüzde doksanlara çıkaran bir MYK üyesi olarak mücadele edeceğim. Çocuklarımıza yaşanacak Türkiye bırakma mücadelesinde başarı hikayemizi büyüteceğiz” dedi.

ORTAK PAYDAMIZ CUMHURİYETİN DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRILMASI
Cumhuriyetin demokrasiyle taçlandırılmasının tüm kesimlerin ortak paydası olduğunu hatırlatan Karaca, “Ne yediğimize, ne giydiğimize, neyi izleyeceğimize müdahalenin olmadığı, her şeyin tek adamın iki dudağı arasına sıkışmadığı, ekonomi mi, rant mı, insan sağlığı mı dendiğinde elbette ki insan, her şeyden önce Türkiye diyebildiğimiz bir paydada buluşacağız” diye konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR
İstanbul Sözleşmesi’nin 100 yılı aşkın süredir mücadele veren kadın hareketinin en büyük kazanımlarından biri olduğunu dile getiren Karaca, “Net şekilde savunulması gereken sözleşmedir… İmzacı devletlere yükümlülük yükleyen sözleşmedir… Sözleşmeden çekilmeyi bırakın etkin uygulanması gereken devletin önleyici, ön tedbirliliği içeren düzenlemeleri yerine getirmesini, şiddeti önlemesini içeren sözleşmedir” dedi.

PANDEMİDE BEDELİ HALKA ÖDETİYORLAR
Pandemiyle mücadeleyi yeterli bulmadıklarını kaydeden Karaca, “Ekonomik buhrandan çıkışı vatandaşın bedel ödemesini isteyerek bir süreç yönetmeye kalkıştılar. İşyeri kapanan esnaflar, berberler, kuaförler, yurttaşlar günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakıldı. 3 maskeyi dağıtmaktan aciz bir yönetim sergilendi. İyi ki CHP ve CHP’li belediyeler vardı. Çalışamayan, işsiz kalan yurttaşımızın taleplerini dillendireceğiz. İnsan sağlığı ve yaşamını saray iktidarı yok saydı. Türkiye’yi yönetemedikleri gibi pandemiyi de yönetemediler. Biz CHP olarak mağdur tüm vatandaşlarımıza yardım eli uzatmaya çalışıyoruz” dedi.

PARANIZI BOŞA HARCAMAYIN
Denizli’nin bazı bölgelerinin maden sahası olarak belirlendiğini ifade eden Gülizar Biçer Karaca, yatırım planlayan firmalara da tavsiyede bulundu. Karaca, “Denizli’de yöre halkının fikri alınmadan, mülkiyet hakkına dahi saygı gösterilmeden, Enerji ve Çevre Bakanlığı birlikte arama sahaları belirliyor. Maden arama ruhsat ihalesi 31’inde yapılacak. Sizler aracılığıyla çağrı yapıyorum: İhaleye girecek firmalar bilsinler ki binlerce Denizlili hemşehrimiz o sahaya girmelerine izin vermeyecek. Tıpkı Yeşil Yol’da, tıpkı Aydın Kızılcaköy’de olduğu gibi, tıpkı Kirazlıyayla’da olduğu gibi… Sahaya sokmayan kadınlarımızın mücadelesi gibi bizler de burada mücadeleyi vereceğiz. Aklınız varsa paranızı boşa harcamayın” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı