Denizli’den Kılıçdaroğlu geçti. CHP Lideri 5 ilçe gezdi, açılış ve miting yaptı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’den Kılıçdaroğlu geçti. CHP Lideri 5 ilçe gezdi, açılış ve miting yaptı

Denizli’den Kılıçdaroğlu geçti. CHP Lideri 5 ilçe gezdi, açılış ve miting yaptı

Denizli’den CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçti. Dün gece geç saatlerde kente gelen Kılıçdaroğlu, sabah erken saatlerden itibaren dolu dolu bir program uyguladı. Babadağ, Merkezefendi, Serinhisar, Honaz ve Bozkurt’u ziyaret eden CHP lideri, açılışlar yaptı, küçük mitingler düzenledi, halka seslendi. Kılıçdaroğlu konuşmalarının genelinde Denizli’ye dokunan söylemlerde bulundu, hükümeti tank-palet fabrikası, işsizlik ve israf üzerinden eleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 17 Eylül 2019 Salı, 19:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Denizli programı Babadağ’da başladı. Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla selamlaştı, ardından da Babadağ Belediyesi’ne geçti.

Kılıçdaroğlu’nu ağırlayan Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, ilçeyi anlattı, yaptıkları ve yapacakları projeleri tanıttı. Bunlara başlayacak paralarının olduğunu, ancak bitirecek kaynaklarının bulunmadığını belirten Ali Atlı’ya CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan destek geldi, “Önemli olan başlamak, merak etme gerisi gelir” dedi.

Makamdaki sohbetin ardından toplu temel atma ve açılışların yapılacağı törene geçildi. Çarşı Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte önce Başkan Ali Atlı konuştu. Kalabalığa seslenen Başkan Atlı, projelerine anlattı, temeli atılacak ve açılışları yapılacak çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Babadağ’a ilk kez geldiğini belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.


Başkan Ali Atlı’nın çalışkan ve özverili bir arkadaş olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hayatını size, bu kente adayan bir arkadaş. Belediyenin köklü bir tarihi var. Tekstilin başkenti, önemli bir merkez. Biraz ihmal edilmiş ama belediye başkanımız bunları kararlılıkla çözecek. Biraz önce neler yapacaklarını anlattı, siz de ben de takipçisi olacağız. Hepsini yapacak, bir yerde sıkışırsa bana haber verecek. Pazaryeri konusunda zorlanabiliriz dedi, garantisi benim. Mutlaka yapılacak” dedi.

Belediye başkanlarına göreve başladıklarında 7 kural ortaya koyduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bunlardan biri vatandaşlar arasında ayrım yapmamak. Seçim bitti, vatandaş oyunu kullandı, oyuna saygı duyacaksın, kazandığın andan itibaren ayrım yapmayacaksın. Bu mahalle bana oy vermedi ayıralım demeyeceksin. O siyaset anlayışı geride kaldı. Vatandaşlar Ali Başkanı seçtiyse tüm vatandaşlara aynı hizmeti verecek. Pozitif ayrımcılığı fakir ailelere yapacak, onlara daha fazla yardım götürecek. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa orada huzur olmaz. Anne o gece uyumaz” dedi.

Belediye başkanlarının milletin parasını harcadığını, bu nedenle her kuruşun hesabını vermesi gerektiğini anlatan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bu devlette yeni bir anlayış demektir. Bu demokrasinin en temel kuralıdır. Şehir hastaneleri yaptık diyorlar. Kaça yaptıkları belli değil, havaalanı yaptık diyorlar, kaça yaptıklarını açıklamıyorlar. Biz bunları neden yaptın demiyoruz, kaça yaptınız diyoruz. 1 liralık işi 10 liraya yapıyorsan, 9 lirayı ne yaptığını sorarım. Yetim hakkını koruyacak, kul hakkını yemeyeceksin. Her kuruşun hesabını vereceksin. Ben bunu soruyorum diye kızıyorlar. Yap, başımın üstüne ama kaça yaptın? Bunu bilmek milletin hakkı. Kendi cebinden yaptırıyorsan eyvallah o zaman sormam, Allah razı olsun derim” diye konuştu.

Ekonominin iyiye gitmediğini, her evde işsizin bulunduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “İşsizliğin ne olduğun Türkiye’yi yönetenler acaba biliyorlar mı? Üniversiteyi bitirmiş iş arıyor, yok. O zaman ben neden üniversiteye gittim diye soruyor. Çocuğuna harçlık veremeyen bir babanın dramını sarayda oturanlar biliyor mu? Emin olun benim siyaset anlayışımda bir baba çocuğuna okula giderken harçlık veremiyorsa, benim gözüme uyku girmez” dedi.

TOPLU AÇILIŞ YAPTI
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından CHP Babadağ İlçe Başkanı Mehmet Altınöz tarafından Babadağ fotoğrafı takdim edildi.


Daha sonra kapalı pazar yeri ve kır düğün salonunun temeli atıldı, butik otel, gönül çarşısı, DSM Gençlik Merkezi, Tekstil Çarşısı ve Şehir Oteli’nin açılışı yapıldı.

İKİNCİ DURAĞI MERKEZEFENDİ
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Denizli programı Babadağ’ın ardından Merkezefendi ile devam etti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kısa süre önce hayatını kaybeden Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın parka adının verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törene geçildi.

BAŞKAN DOĞAN PROJELERİNİ ANLATTI
Törende ilk sözü Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan aldı.

“Abimizdi, siyasetin duayeniydi, cumhuriyet sevdalısıydı,. hayatını CHP’ye adamıştı. Kazım Abi’yi çok erken kaybettik” diyerek sözlerine başlayan Başkan Doğan, çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaştı.

31 Mart genel seçimlerinde hemşerilerimizin teveccühü ile Merkezefendi’yi CHP’li yaptıklarını belirten Başkan Doğan, “Ortak akıl şiarıyla çıktığımız bu yolda, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ayrım yapmaksızın herkese eşit hizmet anlayışıyla çalışmaya başladık. İtiraf etmeliyim ki çocukların ve kadınların benim gönlümdeki yeri ayrı. Merkezefendi Belediyesi’nden derman belediyeciyi

521 aileye yardımda bulunduk, 2-5 yaş arası çocuklarımıza yönelik halk süt uygulaması başlattık. Engelsiz yaşam akademisinde eğitimlerimiz devam ediyor. Bizim için bu yeni dönemde kreşler çok önemli, dezavantajlı mahallelerden başlayarak yapacağız. Sevindik’te start verdik. 2020 bütçesinde eğitime çok daha fazla pay ayıracağız. Robotik kodlama sınıflarımızı devlet okullarından başlayarak açmaya başladık. Ekonomik durumu iyi olmayan 4 bin öğrencimize burs veriyoruz, kitap okuma alışkanlığını yaymak için sokak kütüphaneleri başlattık. Üretin Merkezefendi şiarıyla çıktığımız yolda kadın kooperatifleri kuruyoruz. Sevgiyi hakim kılmak bizim en büyük projemizdi, belediyeden hareketle bunu başlattık. En önemli çalışmalarımızdan biri de israfı önlemekti. İlk 5 ayda israfa son vererek 15 milyon lira borç ödedik” dedi.

KAZIM ARSLAN’IN KIZINDAN DUYGUSAL KONUŞMA
Merhum Kazım Arslan’ın kızı Nazife Arslan Demirkapı da törende yaptığı konuşmada babasını anlattı.
Heyecanlı, gururlu ve oldukça duygusal olduğunu belirten Demirkapı, “Babamla bu kadar az vakit geçirmeme rağmen hayatımı bu kadar doldurduğuna inanmak güç. Babam bir vardı, bir yok. O nedenle yokluğuna hala alışamadık, bir yerlerden çıkıp geleceğini düşünüyorum. Babamın bu hayatta iki aşkı vardı. Biri annem, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’ydi. CHP sevdası her şeyin üstündeydi. Aslında partiden ziyade ülke sevdalısıydı. 6 Haziran’ı 7 Haziran’a bağlayan gece ben canım babamı, Denizli bir Cumhuriyet sevdalısını kaybetti. Siyaset hayatında belki gönlünden geçen yere gelemedi ama milletin gönlündeki yerini aldı. Senin kızın olmaktan hep gurur duydum, duymaya da devam edeceğim” dedi.

“DENİZLİ İNSANI ÜRETKENDİR, ÇALIŞKANDIR”
Alkışlar arasında kürsüye gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise

“Kazım Arslan CHP için çok değerli bir isimdi. Toplumun her kesimi tarafından sevilen ve saygı duyulan bir insandı. Bir politikacıydı, bir sanayiciydi, vakıflarda, derneklerde görevler aldı. Ölümünü duyduğumda büyük bir şok yaşadım. Güzel bir parka, güzel bir yeşil alana Kazım Arslan ismini veriyoruz, onun ismini hep hatırlayacağız. Topluma hizmet eden insanların unutulmaması gerekiyor. Bu park tüm Denizlililerin ortak parkıdır.

Toplumda gerginliklerin ve kavganın olduğun anlatan Kılıçdaroğlu, bunları bir kenara bırakıp sevgiyi hakim kılmak gerektiğin kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Denizlili bir kadını belediye başkanı seçtiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum. Anadolu’da yabancı sermayeye ihtiyaç duymadan büyüyen kentlerin başında Denizli gelir. Denizli’nin insanları çalışkandır, alın töre döker ve üretirler” dedi.

Her türlü baskıya göğüs gereceğini ve halkın çıkarlarını savunmaya devam edeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Saray’da oturanlar işsizliği bilmez. Çocuklarının bir eli yağda, bir eli bağda. 3-5 ayrı yerde görev alıyorlar, 100-150 bin lira maaş veriyorlar. Bu nedenle onlar işsizliği bilmez, halkın işsizliği de dertleri değil” diye konuştu.

Son 17 yılda, bir avuç tefeciden alınan borç için 10 yılda ödenen faizin 170 milyar dolar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Şu soruyu AK Partili kardeşlerim kendisine sorsun. Vergi topladın, fabrikaları sattın, arsaları sattın, silah fabrikasını Katar ordusuna 50 milyon dolara pazarladın. Peki, bu borç nedir arkadaşlar” diye sordu.

Konuşmasının ardından parka Kazım Arslan’ın adının verilmesi nedeniyle kurdela kesildi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, törenin ardından Merkezefendi Belediyesi’ne geçti.

BABABALIM AİLESİ’NE ZİYARET
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Merkezefendi’deki etkinlikleri ardından programda yer almayan bir ziyaret gerçekleştirdi. Kısa süre önce hayatını kaybeden Pamukkale Turizm’in kurucusu Cafer Sadık Bababalım’ın ailesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Mazlum Bababalım’a başsağlığı temennisinde bulundu.

SERİNHİSAR’DA COŞKUYLA KARŞILANDI
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, taziye ziyaretinin ardından Denizli’deki 3 durağı olan Serinhisar’a geçti.

Burada coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Gemi’yi makamında ziyaret etti.

Belediye Başkanı Gemi, ilçeyi ve ekonomik durumunu anlattı, Türkiye’nin leblebi talebinin yüzde 80’inin Serinhisar’dan karşılandığını söyledi. Gemi, Kasım ayı sonunda planlanan güneş enerji santralinin açılışına Kılıçdaroğlu’nu davet etti.

Burada Kılıçradoğlu’na leblebi ikram edildi, Yatağan Palası verildi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Serinhisar CHP İlçe Başkanlığı’nın önüne geçti. İlçe teşkilatının açılışı öncesi kalabalığa seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Serinhisar CHP İlçe Başkanlığı’nın açılışın yaptı.

KILIÇDAROĞLU HONAZ’DA
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun bir sonraki durağı ise CHP’li Honaz Belediyesi oldu. İlçede vatandaşlar tarafından karşılanan CHP Lideri, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek’i ziyaret etti.

Ziyarette yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yapan Başkan Kepenek, ilçenin genel durumuna ilişkin bilgi verdi. Koltuğa ikinci kez ama çok sağlam oturduklarını anlatan Kepenek, 70 yıl sonra Honaz’a CHP bayrağı dikmenin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Göreve geldikleri andan itibaren tasarruf odaklı yaptıkları çalışmalarla 3.5 milyon lira borç ödediklerini belirten Kepenek, 600 bin lira borçlarının kaldığını anlattı. Kepenek, insanların hayatlarına dokunacak çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Ziyaretin basına kapalı gerçekleşen bölümünün ardından Honaz Belediyesi önünde miting düzenlendi. Burada kalabalığa seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun hedefinde yine hükümet vardı.

Kılıçdaroğlu, mitingin ardından ilçeden ayrıldı.

KILIÇDAROĞLU BOZKURT’TA
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Denizli ziyaretinin son durağı Bozkurt oldu. Belediye Başkanı Birsen Çelik ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, önce belediyeyi ziyaret etti.

İlçeyi ve kısa süre önce yaşanan depremi anlatan Birsen Çelik, sarsıntının ardından yaşananları ve yaptıkları çalışmaları özetledi. Yardım için gittiği belediyelerde yaptıkları görüşmelerin detaylarını paylaşan Başkan Çelik, İzmir Belediyesi’nin belediye hizmet binası yapımı sözünü verdiğini kaydetti. 4 katlı planlanan belediye binasının çevresinde prefabrik eklentilerin bulunacağını vurgulayan Başkan Çelik, nikah salonu, düğün salonu ve toplantı salonlarının bulunacağını ifade etti.

Ziyaretin ardından Başkan Çelik, Kılıçdaroğlu’na kristal horoz hediye etti.

BELEDİYE ÖNÜNDE MİTİNG YAPTI, DEPREMZEDELERİN SORUNLARININ ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından belediye önünde toplanan kalabalığa seslendi.

“Başkan yukarıda güzel bir cümle kullandı. Deprem insanı öldürmez, fakirlik öldürür” dediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Doğru, evleri dayanıklı değildir, ufak bir depremde yıkılır ve hayatlarını kaybederler. 21. yüzyılda depremde insanlar hayatını kaybetmemeli. İnsan hayatı değerliğidir, dolayısıyla insanımızı korumamız lazım. Bir deprem yaşandı, hiç endişe etmeyin tüm bunların tamamını çözeceğiz. Bozkurt’a yakışır bir belediye binanınız olacak. İçinde nikah salonları, düğün salonları olan bir bina kısa sürede yapılacak. Evleri yıkılan vatandaşlarımız var, Evinizi yapacağız. Aydın, İzmir ve diğer belediye başkanlarımız el ele verdiler. Sizin sorunlarınızı çözeceğiz. Endişe etmeyin” dedi.

Adalete inandıklarını, kul hakkının korunmasından yana olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı ayrımcılık yapmaz, oy vermedi diye kimseyi cezalandırmaz, yalnızca yoksula pozitif davranır. Bozkurt’ta bir çocuk yatağa aç giriyorsa belediye başkanı uyumayacak, gidip o çocuğu doyuracak. Bozkurt’ta huzur olacak, sevgi olacak. Belki onu aşan sorun da olacak, onu da elbirliğiyle çözeceğiz. Huzur içinde bir Bozkurt olsun istiyoruz. Burası deprem bölgesi, evler depreme dayanıklı olmalı. Bunu yapacak olan da vatandaş değil yöneticidir” dedi.

Bu milletin adalet vicdanının olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Honaz’da, İstanbul’da bunu gösterdiler. Kavgadan, gerginlikten uzak bir siyaset anlayışımız var. Kutuplaşmadan uzak bir siyaset yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımız da bunu istiyor” diye konuştu.

Konuşmasını “Birsen Çelik sizin için çalışıyor. Sorunları çözmek için çabalıyor, çocuklar daha iyi bir kentte yetişsin diyor. Biz de elimizden gelen desteği veriyoruz. Onu size, sizi de Allah’a havale ediyorum” sözleriyle tamamlayan Kılıçdaroğlu, daha sonra ilçede incelemelerde bulundu.

Depremzede vatandaşlar ile kurulan çadır kentte bir araya gelen Kılıçdaroğlu, sorunları dinledi, ayrım yapılmaksızın tüm vatandaşların sorunlarının çözüleceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Bozkurt ziyaretinin ardından kentten ayrıldı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı