REKLAMI GEÇ

Mermerciye teşvik istedi

Mermerciye teşvik istedi

CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, mermer üretici ve ihracatçılarının ağır vergiler, yüksek enerji maliyetleri ve işgücü yükü nedeniyle bunaltıldığını, sektörsel teşviklerle bu sektörün atağa geçirilmesi gerektiğini savundu.

/ DENİZLİHABER / 5 Aralık 2009 Cumartesi, 19:52

TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında verdiği önerge üzerine söz alarak görüş bildiren CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, mermer sektörünün sorunlarını masaya yatırdı. Sektörün ciddi sorunlarla mücadele ettiğinin altını çizen Ertemur, hükümetin doğal taş sektörü temsilcilerinin taleplerine kulak tıkadığını, ihracatçı ve üreticileri kaderleriyle baş başa bıraktığını savundu.

MALİYET SORUNU
Mermer sektörünün maliyet sorunu yaşadığının altını çizen Ertemur, “Enerji ve akaryakıt fiyatları yüksek. İşveren üzerindeki ek yükler sektörü olumsuz etkiliyor. Girdi fiyatlarındaki artış, dövizdeki gerileme, sadece bu sektörü değil yerli girdiyle ihracat yapan tüm sektörleri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle pek çok firma kapandı, binlerce insanımız işsiz kaldı” dedi.

“VERGİLERİ AZALTIN”
Bir an önce mermer sektörü üzerindeki ağır vergi yükünün de kaldırılması gerektiğini hatırlatan Ertemur, “Bu oran rekabet etiğimiz ülkelerle aynı düzeye gerilemelidir” dedi. Yetersiz teşvik uygulamasından da şikâyet eden Ertemur, teşvik bölgeye göre değil, sektöre göre verilmelidir. Mermer ocaklarının taşınması söz konusu olamaz” diye konuştu.

TEKSTİLE BENZEMESİN
CHP Milletvekili Ertemur, konuşmasının son bölümünde tekstil sektöründe yaşanan sıkıntıları, kapanan fabrikaları hatırlatarak, “Tekstil sektöründe yapılan yanlışlıkların, ilgisizliğin, tekstil sektöründe kapanan onlarca fabrikaların, işini kaybeden binlerce insanımızın yaşadıklarını mermercilik sektöründe yaşamamak için, Türk mermerciliğinin dünya piyasalarında hak ettiği yeri alması gerekiyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı