O yasa çıkmış olsaydı, Ünal Karaosmanoğlu milletvekili olacaktı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

O yasa çıkmış olsaydı, Ünal Karaosmanoğlu milletvekili olacaktı

O yasa çıkmış olsaydı, Ünal Karaosmanoğlu milletvekili olacaktı

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın ani kaybı, Denizli’de büyük üzüntü yarattı. Arslan’ın vefatı ile 8 olan Denizli milletvekili sayısı 7’ye düştü. 2012 yılında gündeme gelen, herhangi bir nedenle vekilliği düşen ismin yerine aday listesinden sıradaki ismin çağrılması teklifi yasalaşmış olsaydı, Ünal Karaosmanoğlu milletvekili olacaktı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Haziran 2019 Cuma, 19:06

Seçilmişlerde yerine çağırma sistemi, yalnızca milletvekillerinde uygulanmıyor. Benzer bir seçimle göreve gelen belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri ve belediye meclisi üyeleri herhangi bir nedenle görev dışında kalırsa, yerine yedekten biri çağrılıyor, belediye başkanı da mevcut meclis üyeleri arasından belirleniyor.

2012 YILINDA GÜNDEME GELMİŞTİ
Milletvekillerinin ölüm, istifa, seçimde belediye başkanlığına aday olması gibi herhangi bir nedenle vekilliği düşürülen kişinin yerine bir başka ismin çağrılması 2012 yılında gündeme gelmişti.

O dönemde AK Parti’nin, TBMM Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu yasama ile ilgili önerileri arasında önemli bir düzenleme de yer alıyordu.

AK Parti’nin teklifine göre bir milletvekilinin ölümü ya da milletvekilliğinin düşmesi gibi durumlarda, o milletvekilinin seçim bölgesinde kendisinden sonraki adayın milletvekili olarak TBMM’ye gelmesi öngörülmüştü.

Teklif kapsamında milletvekilliğinin yedeği uygulaması bağımsız adaylar için de geçerli olacaktı. Bağımsız adaylar, seçime girerken üyeliğinin sona ermesi durumunda yerlerine kimin milletvekili olacağını da belirleyeceklerdi.

TEKLİF SONUCA ULAŞMADI
TBMM Uzlaşma Komisyonuna AK Parti tarafından sunulan teklif TBMM Genel Kurulu’na gelmedi ve yasalaşmadı. Eğer bu teklifin üzerinde ciddi bir çalışma yapılmış olsaydı, Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın yerine, milletvekili aday listesinin 4. sırasında yer alan Ünal Karaosmanoğlu milletvekili olarak TBMM’ye çağrılacaktı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı