REKLAMI GEÇ

“TUREX’i kayırma neden?”

“TUREX’i kayırma neden?”

CHP İl Başkanı Ali Kavak, Denizli’de toplu taşımacılık yapan TUREX firmasına, Denizli Belediyesi’nin ayrıcalıklar tanıdığını iddia ederek, “Bu firma, bu kadar kayırıldığına göre Turex’in gerçek sahipleri kimlerdir?. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin bunları açıklamasını istiyoruz” dedi.

/ DENİZLİHABER / 4 Kasım 2008 Salı, 01:00

CHP İl Başkanı Ali Kavak düzenlediği basın toplantısında minibüsçülerin yaşamış olduğu sorunları gündeme getirdi. Parti binasında düzenlenen toplantıya, CHP Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal, parti üyeleri ile çok sayıda minibüs hattı çalışanı katıldı. Denizli Belediyesi’nin halk otobüslerine tanıdığı haklar nedeniyle minibüsçüleri mağdur ettiğini belirten Kavak, özel halk otobüsü işletmeciliğini yapan TUREX firmasına, Denizli Belediyesi tarafından özel haklar tanındığını iddia etti.

Bundan önceki firmaların batma sebeplerinin Denizli Belediyesi’nden kaynaklanan sorunlar olduğunu iddia eden Kavak, “Denizli Şoförler Odası tarafından işletilen ve daha sonra yine Denizlili bir firmaya verilen özel halk otobüslerin ihalesi, AKP’nin yandaş kuruluşu olan ve AKP Milletvekili Vahit Kiler’in şirketi Kiler Holding’e ait TUREX şirketine aylık cironun yüzde 10.5’nin Denizli Belediyesi’ne aktarılması koşulu ile ihale edilmiştir. Şimdiye kadar Denizli Belediyesi’ne ne kadar para aktarıldı? Bu firmaya resmi olarak 50 hat verildiği halde otobüsler üzerinde gördüğümüz ek hatlarla 60 hattın üzerinde çalıştırıldığı iddia edilmektedir. Ayrıca bu firmaya hatlarda 100 otobüs çalışma olanağı sağlanmıştır” dedi. TUREX’in, özel şirketlere servis hizmeti de verdiğini belirten Kavak, “Bu durum karşısında Denizli’de çalışan ve bu işten ekmek yiyen bin 799 minibüsçü mağdur edilmiştir” dedi.

Denizli Belediyesi’nin bu ihaleler ile kendi adamlarına ayrımcılık yaptığını iddia eden Kavak, “Denizli’de taşımacılık yapan şoför esnafına, Çınar-Bayramyeri hattında, minibüslerin çalışması yönünde İdare Mahkemesi’nden karar almalarına karşın, minibüslere bu hatta indirme ve bindirme yeri gösterilmediği için fiilen kullanma olanağı verilmemektedir. Minibüsler kenar ve kıyı bölgelere kalkış yerleri konularak çalıştırılmaktadır. Mahkeme kararları hiçe sayılan bir anlayışla Denizli yönetiliyor. Çınar-Bayramyeri arasındaki esnaf da minibüslerin burada çalışmamasından büyük zarar görmektedir. Bu anlayış hangi büyük ticari merkezlere hizmet etmek amacı ile uygulanmaktadır? TUREX otobüsleri tıka basa insan taşımacılığı yapıyor. Bu durum insan haklarına ve onuruna aykırıdır. Yine Turex otobüslerinin, amaç dışı özel servisler yaptığı tespit edildiği iddia ediliyor. Bu da sözleşmeye aykırıdır. Bu firma, bu kadar kayırıldığına göre Turex’in gerçek sahipleri kimlerdir. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin bunları açıklamasını istiyoruz” dedi.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı