REKLAMI GEÇ

Çelik: Darbeciler Yassıada’da yargılansın

Çelik: Darbeciler Yassıada’da yargılansın

Demokrat Parti İl Başkanı Aşkın Çelik, idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı andı, 15 Temmuz darbecilerinin Yassıada’da yargılanmasını istedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Eylül 2016 Pazar, 17:07

Demokrat Parti İl Başkanı Aşkın Çelik, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 55. yılı nedeniyle açıklama yaptı.

Çelik, “Milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçtiler. Onlar ve o yoldan yürüyenler ‘Büyük ve kuvvetli Türkiye’ idealine inandılar. Büyük Türkiye idealine çok çalışarak varılabileceğini savundular. Bu gücünde halk iradesinden aldılar. Bugün demokrasi tarihimizin en acılı günü. Ne yazık ki; tarihimizin hiç yaşamamış olmayı dilediğimiz büyük utançlarından birini, demokrasi tarihimizin kapkara bir sayfasını anıyoruz. 55 yıl önce bugün bu milletin en çok sevdiği evlatlarından üçünü, nefret ve kinin uğursuz bulutları altında 27 Mayısta`ta başlayan eşkiya hareketlerine, demokrasi davası uğruna şehit verdik” dedi.

Menderes ve arkadaşları ile birlikte nice demokrasi kahramanı demokratın da, aynı süreçte, akıl hafsalanın sınırlarını zorlayan bir nefret ve kinin en ağır ve haksız zulümlerine maruz kaldıklarını dile getiren Çelik, “Düzmece iddialar, uydurma yargılamalar, her türlü psikolojik şiddet ve işkence, aşağılama ve hakaret ile aileleriyle birlikte sayısız zulümlere maruz kaldılar” diye konuştu.

Hükümete çağrıda bulunan Çelik, “1960 yılında açılan darbe parantezini, gelin 15 Temmuz darbecilerini Yassıada’da yargılayarak kapatalım” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı