REKLAMI GEÇ

İYİ Partili Öztürk, Denizli’de fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarının azaltılmasının nedenini sordu

İYİ Partili Öztürk, Denizli’de fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarının azaltılmasının nedenini sordu

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, LGS sonrası aldıkları puanlara göre liselere yerleşecek olan öğrencilerin sorunlarını gündeme getirdi. Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, Liselere Geçiş Sistemi üzerinden tercih edilen Denizli’deki fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarının neden düşürüldüğünü sordu, “Bu okullara girecek yeterli puanı alan başarılı öğrenciler hangi okullara yönlendirilecek?” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Temmuz 2022 Pazartesi, 11:31

Liselere Geçiş Sistemi sınavının sonuçları ile birlikte puanla öğrenci alan nitelikli okulların kontenjanları da belirlendi. Bu süreçte ortaya çıkan kontenjan sorununu İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yasin Öztürk, “Kontenjanı düşürülen okullara girecek yeterli puan alan ancak sınırlı kontenjan nedeniyle tercih yapamayacak başarılı öğrenciler hangi okullara yönlendirilecektir” dedi.

Öztürk soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Denizli’de 2021 ve 2022 yıllarında yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına yaklaşık 13 bin öğrenci katılmıştır. Her iki yılda öğrenci sayılarında farklılık olmamasına rağmen puanla öğrenci alan Erbakır Fen Lisesi kontenjanı 150’den 120’ye, Aydem Fen Lisesi kontenjanı 180’den 150’ye, Yaşar Kımıl Fen Lisesi kontenjanı da180’den 150’ye düşürülmüştür. Ayrıca Tavas Fen Lisesi’nde 60 ve Babadağ Fen lisesinde ise 30 öğrenci kontenjanı azaltılmıştır. Aynı şekilde, Lütfi Ege Anadolu Lisesi’nin kontenjanı 30, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi’nin kontenjanında da (240 öğrenciden 120’ye düşürülerek) 120 öğrencilik bir azaltılmaya gidilmiştir. Sınav puanına göre il genelinde Anadolu liselerinde 30 öğrencilik kontenjan artışı yapılan tek okul Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi’dir. Ayrıca daha önceden merkezi sınav puanınla öğrenci almayan ve pansiyonu dahi bulunmayan kapanan ilçemiz Akköy de bulunan Sema Abdurrahman KARAMANLIOĞLU Meslek Lisesi’ne 180 öğrenciye kontenjan ayrılmış. Yine bu sene ilk defa puanla öğrenci alması için Tavas Anadolu İmam Hatip ve Merkezefendi Hatipzade Veli Başer İmam Hatip Liselerine 30’ar olmak üzere iki okula 60 kontenjan ayrılmıştır.

Bu doğrultuda;
*2021 yılı ile 2022 yıllarında Denizli’de Liselere Geçiş Sistemi sınavına giren öğrenci sayısında yüzdelik olarak bir değişiklik olmamasına rağmen özellikle ilimizde talep gören popüler ve başarılı Fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarının azaltılmasının nedeni nedir?

*Ülkemiz genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim veren fen liseleri ve nitelikli Anadolu liselerinde kontenjan artışı ve/veya azaltılma oranı illere göre nasıl şekillenmiştir? Diğer illerde okul kontenjanlarında fazla bir değişim söz konusu değilse, Denizli’deki okullarda kontenjanlarda değişiklik yapılmasının gerekçesi nedir?

* Denizli’de kontenjanı düşürülen okullarla aynı muadilde eğitim verecek devlet ve/veya özel yeni okul açılmış mıdır? Bu yeni okulların tercih edilmesi için mi kontenjanlar düşürülmüştür?

*Kontenjanı düşürülen okullara girecek yeterli puan alan ancak sınırlı kontenjan nedeniyle tercih yapamayacak başarılı öğrenciler hangi okullara yönlendirilecektir?”

Yorumlar

İsmail   -  Bağlantı 22 Temmuz 2022, 20:22

Mustafa bey bu seneye kadar bu kontenjanla öğrenci alınan dersliklerin baziları tatile mi gittiler acaba da derslik kalmadi

Mustafa   -  Bağlantı 18 Temmuz 2022, 23:15

Yeterli derslik olmadığı için olmasın. Üstelik nitelikli okullar puana göre değil yüzdelik dilime göre alıyor öğrenciyi. Geçen sene 470 puanla girmiştir bu sene 480 puana çıkmıştır. Puan sabit mi kalacak her sene yeterli puan almış olsun.

Ahmet Tuncer   -  Bağlantı 18 Temmuz 2022, 16:14

Sayın Öztürk, aynı konuyu 3 Temmuz 2022 günü Denizli düşünce kulubünde ben de dile getirmiştim. Sanırım amac başarılı çocukları imam h.l lere yönlendirmek. Umarım cevap alabilirsiniz, kontenjanlarda eskiye dönüşü sağlayabilirsiniz. Umutla bkliyoruz.

Muhammed mert   -  Bağlantı 18 Temmuz 2022, 13:17

Meslek lisesi memleket meselesi vekil bey. Herkes Anadolu Fen Lisesine herkes nitelikliyeyse diğer okullara kim gidecek? Geçmişte yapılan hata telafi edilmektedir. Okulların kalitesi artırılmalıdır. Buna öncelikle belli okullara yığılmanın önüne geçm

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı