İYİ Partili Yasin Öztürk önerge verdi, tarım kredi yolsuzluğu meclis gündeminde - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

İYİ Partili Yasin Öztürk önerge verdi, tarım kredi yolsuzluğu meclis gündeminde

İYİ Partili Yasin Öztürk önerge verdi, tarım kredi yolsuzluğu meclis gündeminde

Bir süre önce gündeme gelen Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifindeki 20 milyon lirayı bulan yolsuzluk iddiaları meclis gündeminde. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Öztürk, “Yolsuzluk, Tarım Kredi Kooperatifi’nin diğer yem fabrikalarına sıçradı mı?” diye sordu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 22 Aralık 2020 Salı, 13:07

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sarayköy Şubesi ile ilgili ortaya atılan iddiaların yankıları sürüyor. Yapılan denetimlerde bazı usulsüzlüklerin saptanması üzerine soruşturma raporu savcılığa iletilmiş, şube müdürünün iş sözleşmesi feshedilmişti.

Görevine son verilen müdür, çiftçinin kullandığı kredileri yüksek gösterip farkı kendisi almak, arpayı buğday olarak satmak, yem ve ilaç gibi çiftçinin sürekli kullandığı malzemeleri 2-3 katı çıkış göstermekle suçlanmıştı. Müdürün bu yolla yaklaşık 20 milyon lirayı zimmetine geçirdiği ileri sürülmüştü.

İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Tarım Kredi Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sarayköy Şubesi’ndeki yolsuzluk iddialarını İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Öztürk, vurgunun Kooperatife bağlı diğer yem fabrikalarına sıçrayıp sıçramadığının akıllarda soru işareti uyandırdığını ifade etti. Yasin Öztürk, “Bakanlığınız kuruluşa bağlı diğer yem fabrikalarında da inceleme başlatılmasını talep etmiş midir?” sorusunu yöneltti.

Öztürk, soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:
* Tarım Kredi Kooperatifleri İştiraki olan Tarım Kredi Yem Anonim Şirketi fabrikalarınca, son 3 yılda üretimi yapılan toplam yem miktarı ne kadardır?

* Üretimin yıllara ve fabrikalara göre dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir?

* Tarım Kredi Yem fabrikalarınca, son 3 yılda satışı yapılan toplam yem miktarı ne kadardır? Satışların yıllara ve fabrikalara göre dağılımı ne şekilde gerçekleşmiştir? Bu satışlardan elde edilen toplam gelir ne kadardır?

* Bakanlığınız, Tarım Kredi Yem Denizli Fabrikası ve Sarayköy Tarım Kredi Kooperatifleri arasında 20 milyon liralık yolsuzluk yapıldığının tespit edilmesinden hareketle, hayvan üreticileri adına kuruluşa bağlı diğer yem fabrikalarında da inceleme başlatılmasını talep etmiş midir?

* Bakanlığınıza Tarım Kredi Yem Fabrikaları tarafından üretilen yemlerle ilgili ulaşan şikayet ve/veya ihbar bulunmakta mıdır? Bakanlığınızın, bu ihbar ve şikayetler üzerine yaptığı bir çalışma bulunmakta mıdır?

* Tarım Kredi Yem Genel Müdürlüğü, İç Denetim biriminde görev alan müfettişlerin Denizli Yem Fabrikasındaki yolsuzluğu ortaya çıkarmasının ardından tenzil-i rütbeye uğradığı iddiası doğru mudur? Denetim biriminde görev yapan müfettiş sayısının azaltıldığı iddiası doğru mudur? İddialar doğru ise, yolsuzluğu açığa çıkaran müfettişler neden cezalandırılmak istenmiştir? Bu karar hangi gerekçeyle alınmıştır?

* Tarım Yem Genel Müdürlüğünce konuya ilişkin yapılan açıklamada, hukuki sürecin devam ettiği bilgisi yer almıştır. Bakanlığınız, hayvan üreticileri adına açılacak davaya müdahil olacak mıdır?

Yorumlar

Ayse kocanoglu   -  Bağlantı 22 Aralık 2020, 19:50

Odesin mudur himmetine gecirdigi paralari faiziyle

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı