Sol Parti İl Başkanı Çoban: 50 milyon aşı nerede? - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Sol Parti İl Başkanı Çoban: 50 milyon aşı nerede?

Sol Parti İl Başkanı Çoban: 50 milyon aşı nerede?

Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban Türkiye’ye gelecek olan koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamada bulundu. Çoban “Aşı, şirketlerin rant kapısı değil, her türlü vergi yükü altında ezilen emekçilerin, yoksulların, halkın erişmesi gereken haktır 11 Aralık’ta geleceği söylenen 50 milyon doz aşı niçin gelmedi. Aşı nerede?” diye konuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Aralık 2020 Perşembe, 14:44

Sol Parti Denizli İl Başkanı Orhun Çoban, koronavirüs aşısıyla alakalı bir açıklama yaptı. Çoban yetkililere 11 Aralık’ta geleceği söylenen 50 milyon aşının nerede olduğunu sordu.

AŞIYI HALKA ÜCRETSİZ ULAŞTIRMAK DEVLETİN YAPMASI GEREKEN GÖREVDİR
Çoban: “Yandaşların ve zenginlerin aşıya ulaşıp, yoksul halkın aşıya erişemediği bir süreci aklınızdan dahi geçirmeyin denildi. Salgından çıkış için aşıyı yeterli miktarda ülkeye getirmek ve halka ücretsiz olarak ulaştırmak bir devletin yapması gereken en önemli görevlerindendir. Her gün iki uçak dolusu insanımızın hayatını kaybettiği koronavirüs salgınında baştan süreci yönetmede acizliği ortaya dökülen AKP iktidarı şimdi de aşıda bilmece yaratmayı başardı. Aşı ithalindeki planlamadan organizasyona kadar kamuoyuyla yeterli bilgi paylaşımının yapılmaması ve sürecin şeffaf yürütülmemesi bir dizi soruyu beraberinde getirmekte, halkta kaygı, endişe yaratmaktadır” diye konuştu.

HALKI SAĞLIYLA OYUN OYNANMAZ
Çoban yetkililere ‘halkın sağlığıyla oynamayın’ dedi ve hükümete şu soruları yöneltti:

Aşıların getirilme, korunma, saklanma ve uygulanması için hangi organizasyonlar, nasıl yapıldı?
Sağlık emekçilerinden başlayarak, riskli gruplarla devam edecek olan basamaklandırılmış aşılama sürecinin halka yerinde ulaşması için Aile Sağlığı Merkezlerinin fiziki, personel yetersizliği ortadadır. Bunun için yapılan planlama nedir?

22 Aralık’ta çıkarılan Cumhurbaşkanı Kararı ile aşıdaki %8 olan KDV oranı %1’e düşürüldü. Bu da aşıyı ülkeye şirketlerin getireceğinin işareti olduğunu düşündürmektedir. Aşıdan da rant kapısı çıkarıp yandaş şirketleri zenginleştirme planınız mı var?

AŞI ŞİRKETLERİ RANT KAPISI DEĞİL
Çoban salgın döneminde her türlü bilginin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

“Aşı, şirketlerin rant kapısı değil, her türlü vergi yükü altında ezilen emekçilerin, yoksulların, halkın erişmesi gereken haktır. Ücretsiz, güvenilir, erişilebilir aşı için reddettiğiniz Cumhuriyet tarihi örneklerle doludur. Ülke genelinde yürütülmüş, trahom, BCG, Çiçek aşı kampanyaları nasıl halka mahallesinde, evinde ücretsiz olarak yapılmışsa böylesine bir salgında da halka yerinde erişilebilir aşı için aşı merkezleri kurulmalı, aşının ithalinden yapılmasına kadar geçen sürecin organizasyonu bilimsel yöntemlerle organize edilmelidir. Kamuoyuyla gelen aşı miktarından başlamak üzere her türlü süreç acilen paylaşılmalı, sağlık meslek örgütlerinin, ilgili uzmanlık derneklerinin görüş ve önerileri alınmalıdır. Maskede yaşananlar ortadadır. Test sürecinin başındaki gibi zenginlerin, yandaşların hergün teste ulaşıp, halkın teste ulaşamadığı süreçler kamuoyunun hafızasındadır. Yandaşların ve zenginlerin aşıya ulaşıp, yoksul halkın aşıya erişemediği bir süreci aklınızdan dahi geçirmeyin! Herkese etkin, güvenilir, ücretsiz aşı hemen” diye konuştu.

Yorumlar

Hasan   -  Bağlantı 26 Aralık 2020, 01:05

Demek ki haberleri faceden izliyor

Bilal   -  Bağlantı 24 Aralık 2020, 16:05

Denizli ye gelmedi mi ah yazık Doktorlar Aşı gelirse Denizliye Sol Parti Başkanına ilk aşıyı vurun meraklı merakına giderelim Herkes sabırsız bir de aşı gelse aşıyı vurdurmam güvenli değil der her yerde çaka satar .

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı