REKLAMI GEÇ

İhracatçıya baskı yapılıyor

İhracatçıya baskı yapılıyor

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, ihracatçıların, Başbakan’a seslerini duyurabilmek için gazete ilanlarına başvurmak zorunda kaldıklarını belirterek, “AKP hükümeti toplumun bütün kesimlerine uyguladığı baskı politikasını ihracatçılara da uyguluyor” dedi.

/ DENİZLİHABER / 11 Eylül 2008 Perşembe, 00:00

Hükümetin uyguladığı yanlış ekonomik politikalar sonucu ihracatçıların zor durumda olduğunu kaydeden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan,“İhracatçılar, 70 milyonluk Türkiye’nin sıcak para ile beslenemeyeceğini, üretmek ve satmak gerektiğini Sayın Başbakan’a duyurmanın yeni yolunu denemektedirler. İhracatçılar, hükümet üyelerine defalarca; uluslararası rant çevrelerine yüksek faiz ödemek istemediklerini, düşük kur-yüksek faiz politikasına yenilmek istemediklerini, dünya ile rekabet edebilecek koşulları istediklerini, yeni yatırımlarla istihdam artırmak istediklerini, işlerini ve işçilerini kaybetmek istemediklerini ifade etmelerine rağmen, örgütlerin ismini vermeden gazetelere ilan vermek zorunda bırakılmışlardır. Bu durum, kamuoyunca ihracatçıların ne tür baskılarla karşılaşacaklarını bilemediklerinden, örgütlerinin ismini ifade etmekten çekindikleri şeklinde algılanmıştır” dedi.

HÜKÜMET İÇİNDE DE ÇATLAK VAR

Hükümetin,beceriksizliğinin faturasını Merkez Bankası’na kestiğini kaydeden Ayhan şöyle konuştu: “ Ege’li ihracatçılarımız ülkenin ithalat cenneti değil, üretim cenneti olması gerektiğini, hükümetin uygulamakta olduğu makro ekonomi politikalarının, yabancıların getireceği sıcak paraya değil, Türk üretici ve ihracatçısının getireceği dövize dayandırılması gerektiğini söylemektedirler. Bütün bunlar, ihracatçılarımızın içinde bulundukları son derece olumsuz koşullardan kurtulmak için çırpındıklarını; hükümete ve Sayın Başbakan’a seslerini duyuramadıklarını göstermektedir. AKP hükümeti toplumun bütün kesimlerine uyguladığı baskı politikasını ihracatçılara da uygulamaktadır. İhracatçıların yaşadığı problemler konusunda hükümet üyelerinin beyanları, hükümet içinde de bariz farklılık ve çatlakların ortaya çıkmaya başladığını göstermektedir. İçeride kararların altına imza atanlar, dışarıda farklı konuşmaktadırlar. Son gelişmeler bu hususu açıkça ortaya koymaktadır. Hükümet üyeleri beceriksizliklerini Merkez Bankası’na yüklemek istemektedirler. Sayın bakanlar hükümetin ne yüksek faiz, ne de düşük kur politikası olmadığını söylüyorlar. Yüksek faizin esas itibariyle risk primini yansıttığını ifade ediyorlar. Ancak, hükümet üyeleri, riski uygulanan makro ekonomi politikalarının ortaya çıkardığını, o politikanın müsebbibinin de üyesi oldukları hükümet ve altına imza attıkları kararlar olduğundan habersizmiş gibi görünmeye çalışıyorlar.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı