Demirtaş sürprizi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Demirtaş sürprizi

Demirtaş sürprizi

Cumhurbaşkanlığına aday olan ve Türkiye’nin birçok bölgesinde oylarını katlayan Selahattin Demirtaş’a da Denizli’den de sürpriz oy çıktı.

Hüseyin Özgenç / DENİZLİHABER / 11 Ağustos 2014 Pazartesi, 12:41

Demokratik Toplum Partisi’nin eşbaşkanlığını yaparken Cumhurbaşkanlığına aday olan Selahattin Demirtaş, Denizli’de de rekor bir oya imza attı. Geçtiğimiz seçimlerde Demirtaş’ın partisi ya da adayları 5-7 bin oy aralığında gezerken, Demirtaş bu seçimde oylarını 3 katı artırdı ve 18 bin 682 oy aldı.

GENEL SEÇİMLERDE BAĞIMSIZ ADAY
Demirtaş’ın içinden çıktığı Demokratik Toplum Partisi (DTP) 2009 yerel seçimlerinde yüzde 1,9 oy oranı ile 5 bin 319 oy almıştı. 2011 genel seçimlerine gelindiğinde aynı partinin desteklediği Kemal Beler, ülke genelinde alınan karara uyarak bağımsız aday oldu. Beler bu seçimde yüzde 1’in altına düştü ve 4 bin 994 oy alabildi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI %1,1 ALMIŞTI
30 Mart yerel seçimlerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) ismi ile gidildi. Bu seçimde büyükşehir olunması ve seçmen sayısının artması nedeniyle partinin aldığı oy arttı ama oranı düştü. HDP bu seçimde 6 bin 980 oy ile il geneli ortalamasında yüzde 1,1’de kaldı.

OYLARINI KATLADI
2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti ismi zikredilmedi ama HDP’nin adayı olan Selahattin Demirtaş Denizli’de rekora imza attı. Bugüne değin Denizli’de yüzde 2’nin üzerine çıkamayan oy oranı 3,28’e sıçradı, alınan oy oranı ise üç katı artarak 18 bin 682 oldu.

Yorumlar

mustafa   -  Bağlantı 11 Ağustos 2014, 13:14

oy kullanmayı bilmeyenler , veya adayı tanımayanlar yüzünden her sandıktan 3-5 oy çıkardı.

Dua etsin kocakarılara :)))))

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı