Denizli’nin en uzun süreli görev yapan bakanı Kavaf - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Denizli’nin en uzun süreli görev yapan bakanı Kavaf

Denizli’nin en uzun süreli görev yapan bakanı Kavaf

Denizli, bugüne kadar kurulan 64 hükümete sadece sekiz bakan verebilirken, en uzun süreli görev yapan isim 2 yıl 1 ay 6 gün ile AK Partili Selma Aliye Kavaf oldu. Dört isim ise 4 aydan biraz fazla bakanlık yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 25 Kasım 2015 Çarşamba, 13:23

Denizli, Cumhuriyet döneminde kurulan 64 hükümette sadece 8 kez temsil edilebildi. İlk bakanlık yapan isim CHP’li Hüdai Oral, son isim de dün kurulan 64’üncü hükümete Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak giren Sema Ramazanoğlu oldu.

HÜDAİ ORAL
Çok partili dönemde Denizli’nin ilk bakanı CHP’li Hüdai Oral, İsmet İnönü’nün başkanlığındaki 28’inci hükümette, 27 Aralık 1963’ten 22 Şubat 1965’e kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı olarak görev yaptı. Koltuğunu Mehmet Turgut’a devreden Oral’ın bakanlık süresi 1 yıl 1 ay 26 günle sınırlı kaldı. 2005 yılında vefat eden Oral, parlamentoda 12, 13, 14, 15 ve 18’nci dönem milletvekili olarak Denizli’yi temsil etti.

HALUK CİLLOV
Akademisyen olan Haluk Cillov, Sadi Irmak’ın başbakanlığındaki 38’inci hükümette, 17 Kasım 1974 ile 31 Mart 1975 yılları arasında parlamento dışından Ticaret Bakanı olarak görev aldı. Cillov, 4,5 ay ile en kısa süre bakanlık yapan isimlerden birisi oldu.

MUZAFFER ARICI
ANAP Denizli milletvekili Muzaffer Arıcı, Mesut Yılmaz’ın kurduğu 48’inci hükümette 23 Haziran 1991’den 20 Kasım 1991’e kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. Görevini Ersin Faralyalı’ya devreden Arıcı’nın bakanlığı 4 ay 28 gün sürdü.

ADNAN KESKİN
CHP Genel Sekreterliği ve Genel Başkan Yardımcılığı gibi siyasette üst düzey görevler alan Adnan Keskin, Tansu Çiller başkanlığındaki 51’nci hükümetin Bayındırlık ve İskan Bakanı’ydı. Görevini Mehmet Keçeciler’e devreden Keskin, 30 Ekim 1995’ten 6 Mart 1996’ya kadar bakanlık yaptı. Keskin, 4 ay 9 gün görevde kaldı.

MEHMET KOCABATMAZ
18 Nisan 1999 genel seçiminde Denizli Milletvekili seçilen Mehmet Kocabatmaz, 2002’de DSP’den istifalar nedeniyle yaşanan siyasi kriz sürecinde Bülent Ecevit başkanlığındaki 57’inci hükümete Devlet Bakanı olarak girdi. Kocabatmaz, 10 Temmuz 2002’den 18 Kasım 2002’ye kadar görev yaptı. Görev süresi 4 ay 11 gün.

SELMA ALİYE KAVAF
2007’de AK Parti Denizli Milletvekili seçilen Selma Aliye Kavaf, 2009’daki kabine değişikliğiyle Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümete Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak girdi. Bakanlığın ismi daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak değiştirildi. Kavaf, 1 Mayıs 2009’dan 6 Haziran 2011’e kadar bakanlık yaptı. 2 yıl 1 ay 6 gün ile en uzun süre görev yapan Denizlili siyasetçi oldu.

NİHAT ZEYBEKCİ
Denizli Belediye Başkanı iken Erdoğan’ın oluru ile görevinden istifa eden Nihat Zeybekci, 2011 seçimlerinde milletvekili seçildi. Zeybekci, Türkiye’yi sarsan 17-25 operasyonlarının ardından yapılan kabine değişikliğinde Ekonomi Bakanı oldu. Zeybekci, 25 Aralık 2013’ten 24 Kasım 2015’e kadar görev yaptı. Zeybekci, 1 yıl 11 ay ile Denizli’nin en uzun süreli bakanlık yapan siyasetçileri arasına girdi.

SEMA RAMAZANOĞLU
Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64’üncü hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı. 24 Kasım’da görevi devralan Ramazanoğlu, kardeşi Selma Aliye Kavaf’tan sonra aynı bakanlıkta görev alan ilk siyasetçi olarak dikkati çekti. Denizli siyasetinde daha şimdiden “ en uzun süreli bakanlık yapan ismi olan kardeşinin süresini geçebilecek mi?” soruları sorulmaya başlandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı