Garip köylünün fukara bitkisi: Tütün - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Garip köylünün fukara bitkisi: Tütün

Garip köylünün fukara bitkisi: Tütün

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yazılı bir açıklama yaparak tütün üreticilerinin sorunlarına değindi ve tütün üreticilerinin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Kasım 2018 Salı, 16:23

Türkiye’de en kaliteli tütünün Denizli bölgesinde yetiştiğini söyleyen ve getirilen yasal düzenlemeler ve düşük kalan fiyatlar nedeniyle geçimlerini tütün üreticiliği yaparak sağlayan köylülerin zor durumda kaldığını belirten İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, konuyu soru önergesi olarak meclise taşımaya hazırlanıyor.

Yaptığı açıklamada tütün yetiştiriciliği ile geçimlerini sağlayan bölgelerde, fiyatların düşük kalması nedeniyle genç nesilin tütün üreticiliğine artık sıcak bakmadığını kaydeden Öztürk, “Ege Bölgesi’nde yaş ortalaması artık 50 civarında. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, köylümüzü zor durumda bıraktı. Tütün çok verimli olmayan arazilerde yetişir. Yani bu bölgedeki üreticilerin çok fazla ürün alternatifleri yoktur ve sadece tütün üreterek geçimlerini sağlarlar. Ama şimdi o da para etmiyor. Köylü zor durumda” dedi.

2017 yılında 12 bin 280 tütün üreticisinin 235 bin hektarlık alanda 22 bin 900 ton tütün ürettiğini de kaydeden Milletvekili Yasin Öztürk, “Denizli bu konuda Türkiye üretiminin yüzde 24’lük kısmını karşılıyor. Tavas, Kale, Acıpayam, Beyağaç, Güney, Buldan, Bekilli ilçelerimiz başta olmak üzere Denizli’nin 12 ilçesinde üretilen tütün; Garip köylümüzün fukara bitkisidir. Çiftçimizi bu dertlerinden kurtarmak için izlenecek yollar bellidir; bu konudaki sorunları önerge olarak meclise de sunacağım” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı