REKLAMI GEÇ

Zeybekci’den 2 meclisli sistem önerisi

Zeybekci’den 2 meclisli sistem önerisi

Bosna-Hersek’te temaslarını tamamladıktan sonra İstanbul’dan da tarifeli uçakla Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dar bölgeli ve sıfır barajlı seçim ile iki meclisli bir sistem önerdi.

/ DENİZLİHABER / 12 Nisan 2014 Cumartesi, 09:48

Çardak Havaalanı’nda karşılanan Bakan Zeybekci, AK Parti’nin seçim kazandığı Çardak ilçesine geçti. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve partililerle birlikte kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılanan Zeybekci, gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Türkiye’nin demokrasi yolunda çok önemli adımlar atarak yoluna devam ettiğini kaydeden Bakan Zeybekci, “Türkiye evrensel standartlarda bir demokrasi devleti ve sosyal bir hukuk devleti olma yolunda yeni kazanımlar elde ediyor. Bunlardan bir tanesi de HSYK düzenlemesi. Türkiye’de yargının tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığının yeniden yapılandırılması ile ilgili önemli bir adım atılmıştı. Anayasa Mahkemesi, kısmi olarak iptal etti. Bu kısmi iptalin de bugüne kadar yapılmış olan düzenlemenin, tamamen geçersiz olduğu anlamına gelmez. Yapılmış olan düzenlemelerin tamamı geçerlidir” dedi.

Türkiye’nin asıl ihtiyacının yeni bir anayasa olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Siyaseti tıkanma noktasına götüren bir şeyler var. Ülkemizde mevcut siyasi yapıyla, mevcut parlamenter düzeniyle bu seçim ve baraj yapısıyla Türkiye, bu tıkanmaları hukuk dışı alanlara tevessül edenleri her zaman yaşayacaktır. Türkiye’nin asıl problemi muhalefetin iktidar olamama korkusu ve iktidar olamadığı için de bir yok olma sendromu ile hukuk dışı, demokrasi dışı bütün girişimlerin peşine takılma hastalığıdır. Bu hastalığı iyi tespit etmek lazım. Türkiye yeni bir anayasayla iki meclisli, dar bölgeli, sıfır barajlı bir meclis. Diğeri de yürütmeyle seçilen iki meclisli bir sistemle adına siz ne derseniz deyin, ama ben buna Türk Milleti’nin kendi sistemini yaratabilecek bir kabiliyeti bulunduğuna inanıyorum. Böyle bir kazanıma gitmek zorundayız” diye konuştu.

Yorumlar

serdar dicle   -  Bağlantı 12 Nisan 2014, 17:42

Sayın ekonomi bakanı biraz Ankarada durunda bir işe yaradığınızı düşünelim.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı