Tin: “Hükümet sandıkta kurulacak” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Tin: “Hükümet sandıkta kurulacak”

Tin: “Hükümet sandıkta kurulacak”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, halk oylaması öncesi anayasada nelerin değişeceğini firmalarda çalışanlara anlatmayı sürdürüyor. Tin, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle hükümet sandıkta kurulacak, yasama, yürütme ve yargı kuvvetleri birbirinden net bir şekilde ayrılacak” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Nisan 2017 Cumartesi, 12:47

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, tekstilden, mermere, makine üretiminden demir çelik sektörüne kadar her alanda hizmet veren firmalarda çalışanlarla biraraya gelerek Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatmayı sürdürüyor.

HER KUVVET KENDİ İŞİNİ YAPACAK
Firma ziyaretlerinde çalışanlara yeni sistemle yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin birbirinden net bir şekilde ayrılacağını söyleyen Tin, “Meclis yasa yapacak, Cumhurbaşkanı kanunlara ve kararnamelere uygun yürütme yapacak. Yargı, adaletle ve yargısal denetimle uğraşacak. Her kuvvet kendi işini yapacak. Bütün kuvvetlerin işi millete hizmet olacak. Milletimiz, hükümeti de Meclis’i de seçim akşamı kuracak. Mevcut parlamenter sistemde hükümet meclisin içinden çıkıyor, ancak yasalaşan metinlerin neredeyse tamamı hükümet tasarısı olarak geliyor. Yani güçler birbirinin işine karışıyor, güçler birleşiyor. Mevcut sistemdeki hükümetin kontrolünde olan yasama uygulamasına son verilecek. Yasamanın kanun yapma yetkisi yürütmeye devredilmeyecek, yürütme devlet işlerini icra edecek, yargı bağımsız ve tarafsız olarak fonksiyonunu icra edecek. Diğer yandan yargı birliği sağlanacak, yargı bağımsız ve tarafsız olarak görevini yapacak. 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasında milletimizin vereceği ‘evet’ oylarıyla hayata geçecek olan düzenleme ile tüm güçler tamamen birbirinden ayrı olarak kendi görevlerini icra edecekler” dedi.

GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI YÖNETİM KURULUYOR
Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle güçlü ve istikrarlı bir yönetim yapısına kavuşacağını söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Cumhurbaşkanı yeni sistemle bir veya daha fazla Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek. Cumhurbaşkanlığı makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde 45 gün içinde Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Yeniden Cumhurbaşkanı seçilene kadar Cumhurbaşkanı yardımcısı vekâlet edecek. Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yardımcısı veya Bakan olarak atanmaları halinde Meclis üyelikleri sona erecek. Cumhurbaşkanı yardımcılarını ve Bakanları atama yetkisi Cumhurbaşkanına ait olacak. Yardımcıları ve Bakanlar Cumhurbaşkanı için geçerli usule göre yargılanabilecekler. Anayasa’nın halk oylamasında evet oylarıyla kabul edilmesinin ardından bu yetkiler Cumhurbaşkanına 3 Kasım 2019 seçimlerinden sonra yürürlüğe girecek” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı