Doktorlar 3’ten sonra riskli dedi, o 8’inci çocuğunu doğurdu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Doktorlar 3’ten sonra riskli dedi, o 8’inci çocuğunu doğurdu

Doktorlar 3’ten sonra riskli dedi, o 8’inci çocuğunu doğurdu

Tıbbi olarak sezaryen yöntemiyle 3’ten fazla doğum önerilmiyor. Ancak, 36 yaşındaki Aynur Dumlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde gerçekleştirilen sezaryen ile 8’inci çocuğunu kucağına aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ağustos 2021 Çarşamba, 15:43

Doğumların tartışılan yöntemi sezaryen, genel algı olarak doğum sayısını da sınırlıyor. Birçok uzman, sezaryen ile 3’ten fazla doğumu tavsiye etmiyor, anne ve çocuk sağlığı açısından tehlike yarattığı konusunda birleşiyor. Ancak, bazı örnekler bu genel algının bir hayli dışına çıkıyor.

ÇOCUK İSTEĞİ ONU DURDURAMADI

Burdur’un Çavdır İlçesi’nde yaşayan 36 yaşındaki Aynur Dumlu, ilk doğumu ile başlayan sezaryen serüvenini inanılmaz bir seviyeye taşıdı. İlk doğumunun ardından yaşadığı şehirdeki sağlık kuruluşlarında 2 kez daha sezaryen ile doğum yapan Dumlu, 4’üncü kez hamile kaldı. Yaşadığı şehirdeki doktorlar 3’üncü sezaryen doğum sonrası risk oluşabileceğini düşünerek kabul etmeyince, hekim arayışına giren Dumlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ile temasa geçti.

4. ÇOCUĞUNU CERRAHİ’DE DÜNYAYA GETİRDİ

Op. Dr. Suat Gencer tarafından gerçekleştirilen başarılı bir doğumla dördüncü çocuğuna sağlıklı bir şekilde kavuşan Aynur Dumlu, çocuk yapmayı sürdürdü, beşinci, altıncı ve yedinci çocuğunu da Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’nde sezaryenle doğurarak kucağına aldı. Sağlığı açısında oluşabilecek riskleri göze alan Dumlu, 8’inci kez hamile kalmasının ardından yine Dr. Suat Gencer’in kapısını çalarak bugün doğan kızıyla tekrar anne olmanın heyecanını yaşadı.

Çocukları çok sevdiği için doğurmaya devam edeceğini belirten anne Aynur Dumlu, “3. sezaryen sonrası başka merkezde gittiğim doktorlar, sezaryen doğum yapamayacağımı ve riskli olduğunu söyledi. Çocukları çok sevdiğim için eşimle yeniden çocuk sahibi olmaya karar verdik ve araştırmalarımız sonucu Op. Dr. Suat Gencer‘in kapısını çaldık. Kendisi gebelik süreci boyunca yakından takibimi yaptı. Dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci çocuğumu sezaryen doğum ile burada Dr. Suat Gencer sayesinde dünyaya sağlıklı bir şekilde getirebildim. Yeniden anne olmak istiyorum, kendisinin kapısını 9. çocuk için ilerleyen zamanlarda tekrar çalacağız” dedi.

Oluşabilecek tüm risklere karşı hem anneyi hem de bebeği yakından takip ettiklerini kaydeden Op. Dr. Suat Gencer ise, “Aynur Hanım’a 3. sezaryen doğumu sonrası gittiği başka merkezde 4 ve sonraki sezaryen doğumlarının riskli olabileceği söylenmiş. Bugün 8. çocuğu sezaryen doğum ile sağlıklı bir şekilde hastanemizde dünyaya geldi. Toplumdaki genel algı 3 defadan sonra gerçekleştirilen sezaryen doğumların anne ve bebek için risk oluşturacağı yönünde. Her ameliyatta olduğu gibi sezaryen doğumlarda da risk bulunur. Fakat iyi bir takip ve gebelik planlaması önemlidir. Anne adayının mevcut sağlık durumu, geçmişteki sezaryen öyküsü ve bebeğin anne karnındaki durumu sağlıklı bir sezaryen doğumu destekliyorsa tercih edilebilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı