Kadınların kabusu safra kesesi taşları - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kadınların kabusu safra kesesi taşları

Kadınların kabusu safra kesesi taşları

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Pekdemir, insanlarda günlük aktivitelerin azalması ve düzensiz beslenmeye bağlı kilo artışlarının safra kesesi riskini artırdığını belirtti, tavsiyelerde bulundu. Pekdemir, bu riskin kadınlarda daha fazla oluştuğunu söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 27 Eylül 2021 Pazartesi, 14:24

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi hekimlerinden Op. Dr. Mehmet Pekdemir, safra kesesi taşlarına ilişkin uyarılarda bulundu.

Kadınlarda erkeklere göre daha çok safra kesesi taşı vakasının ortaya çıktığını belirten Dr. Pekdemir, “Safra kesesinde en çok karşılaşılan sorun taşların oluşturduğu problemlerdir. Safra kesesi taşları kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla görülüyor. Orta yaşın üzerine çıktıkça safra kesesinde taş oluşma riski daha da artıyor. Beslenme koşullarının düzensizliği, kilo alımı, günlük aktivitelerin azalmasına göre de farklılıklar görülebiliyor. Safra kesesi taşları karaciğerde üretilen safranın bileşiminin yoğunluk değişimleriyle alakalı bir olaydır. Bunu önceden belirleyip tespit etmek ve yok etmek biraz zor. Sistem faktörler ve genetik yapılar o bakımdan hastadan oluşan şikayetlere göre tespit edilen bulgular doğrultusunda eğer kesede taş varsa ona göre çözüm sağlanmaya çalışılır. Beslenme faktörleri, aşırı yağı yiyecekler ve zorlayıcı besinler gibi birçok faktör etkili ama net şudur diyebileceğimiz faktör değil. Kilo artıkça, şeker ve kronik gibi birçok hastalıkları tetikliyor” dedi.

TAŞ KANALI TIKARSA SORUN BÜYÜYOR
Tedavilerde hastaların gelişen sıkıntıları doğrultusunda uygulamalar yapıldığını belirten Op. Dr. Mehmet Pekdemir, “En çok gördüğümüz tablo mide şikayetleri gibi hazımsızlık, gaz ve bazen mide ağırsısı tam net olmayan bulgulardır. Bazı vakalar vardır ki çok acildir çünkü taş kanalı tıkamıştır. Artık bekleyecek zamanı yoktur. Önce hastayı dinleyerek, nerelerinde şikayetlerinin nerelerinde kaynaklandığını tespit etmek ve ardından yapılan ultrasonografi bizi tanıya götüren en uygun yöntemdir. Bununla tespit edilemeyen kanala düşmüş küçük taşlar için daha ileri tetikler yapıyoruz. Tedavi öncelikle hastalığında gelişen sıkıntılar doğrultusunda ameliyat öneriyoruz. Ameliyatta safra kesesi taşlarıyla beraber komple alınmasıyla sonuçlanır “ dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı