Kripto parası olalar dikkat: Maddi olduğu kadar psikolojik etkileri de var - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kripto parası olalar dikkat: Maddi olduğu kadar psikolojik etkileri de var

Kripto parası olalar dikkat: Maddi olduğu kadar psikolojik etkileri de var

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor. Piyasada bazı kişiler ciddi miktarda kar elde ederken bazı kişiler ise para kaybediyor. Özellikle son günlerde yaşanan düşüş birçok kişinin para kaybetmesine neden oldu. Tüm birikimiyle bu piyasaya girenler tedirgin, uzmanlar ise vatandaşları uyardı. Uzman Psikolog Ecrin Zeybek, işin maddi boyutu kadar psikolojik etkileri olduğunu dile getirdi.

Ali Bilge / DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2021 Pazartesi, 13:59

Kripto para sektörü, pandemi döneminde gelir kaybına uğrayan büyük bir nüfusun ortaya çıkmasıyla birlikte binlerce insanın yeni umudu haline geldi.

İLGİ ARTTI, KAYIP BÜYÜDÜ
Salgın döneminde insanların sürekli evde olması ve interneti kullanarak gelirlerini artırmak istemeleri kripto paralara olan ilgiyi arttırdı.

Piyasadan para kazanıldığını duyan ya da görenlerin bazıları kenardaki parasını bazıları da tüm birikimini, katlama umuduyla kripto paralara yatırdı. Kazananlar daha fazla hırslandı, kaybedenler de zararlarını çıkarmak için çabaladıkça battı. Özellikle son günlerde piyasadaki sert düşüş birçok kişinin para kaybetmesine neden oldu.

SONUÇLAR KÖTÜ OLABİLİYOR
Piyasada kaybedilen paralar vatandaşları maddi açıdan olduğu kadar, psikolojik olarak da olumsuz etkiliyor. Para kaybettiğinde daha fazla kaybetme korkusu yaşayan ya da tüm birikimini kripto paralara yatıran kişilerde stres ve kaygı ön plana çıkıyor. Bilinçsiz şekilde yatırılan yapılan yatırımlar, düşüşlerdeki stresle birlikte tüm paranın kaybolması gibi kötü sonuçlar doğurabiliyor.

SÜREKLİ KAYGI VE STRES ZARARLI
Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ecrin Zeybek, kripto para piyasasındaki hızlı artış ve düşüşlerin kişide kaygıya ve strese sebebiyet verebildiğini belirterek, “Sürekli bu kaygıyı hissetmek ve bunu yaşamak kişiyi anksiyeteye götürebilir. Düşüş yaşandığında kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi fiziksel rahatsızlıklara da sebep olabilir. Birikimlerini buraya yatıran kişiler kendilerini sürekli baskı ve stres altında hissedebilirler. Paralarını kaybettiklerinde sonuç beklentiyi karşılamadığında mutsuzluk, uykusuzluk yaşayıp bireyler depresyona girebilir. Böyle bir ruh hali içindeki kişilerin yatırımları yanlış kararlarla buhar olup uçabilir. Yaşananlar kişileri maddi açıdan olduğu kadar, psikolojik ve sağlık açısından da olumsuz etkileyebilir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı