REKLAMI GEÇ

40 yaşını geçen her erkek bu testi yaptırmalı!

40 yaşını geçen her erkek bu testi yaptırmalı!

Özel Denizli Tekden Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Göksu, prostat kanserinde tedavinin sonuç vermesi için erken tanının önemli olduğunu söyledi. Op.Dr. Göksu, 40 yaşını geçmiş her erkeğin mutlaka PSA testi yaptırması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Ekim 2014 Cuma, 12:30

Son yıllarda geliştirilen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen erken teşhis evresinin atlanması sonucu prostat kanseri vakalarının sıklıkla ölümle sonuçlandığına dikkat çeken Özel Denizli Tekden Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Göksu, “Bilinenin aksine prostat kanseri günümüzde ileri yaş hastalığı değildir. Son bulgular artık hastalığın 40’lı yaşlarda da sıklıkla görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için 40 yaşından itibaren ilk rutin kontrollerinizi yaptırmak gerekiyor. Prostat kanseri Türkiye’de erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür’ dedi.

ÖNEMLİ OLAN ERKEN TEŞHİS
Türkiye’de yılda 13 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konulduğunu vurgulayan Op.Dr. Göksu, erken dönemde belirti vermeyen prostat kanseri için erkeklerin 40 yaşından itibaren PSA testi ile prostat muayenesi olmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Prostat kanserinin erken dönemde belirti vermeyip sessiz ilerleyen bir kanser türü olduğuna da dikkat çeken Op.Dr. Göksu, “Belirtilerinin geç dönemde hissedilmesi nedeniyle rutin kontrollerini yaptırmayan bireyler hastalığa ileri evrede yakalanmaktadır. Özellikle ailesinde prostat kanseri vakası görülmüş bireylerin yıllık kontrollerini mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 13 bin hastaya prostat kanseri teşhisi konulmaktadır.Günümüzde Almanya ve Türkiye’nin nüfusları aynı olduğu halde, Almanya’da tanı almış prostat kanseri hastaları Türkiye’dekine göre 4 kat daha fazladır. Bu durum bize Türkiye’de tanı konmamış pek çok hasta olabileceğini düşündürmektedir. Erken tanı, tüm hastalıklarda olduğu gibi prostat kanserinde de hayat kurtarır. Prostat, kanser riskinin yanısıra erkeklerde en sık görülen bazı hastalıkların da kaynağı olabilir’ şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı