REKLAMI GEÇ

İyot yetersizliği bu hastalığa yol açıyor

İyot yetersizliği bu hastalığa yol açıyor

Özel Denizli Tekden Hastanesi Dahiliye Uzmanları, iyot yetersizliğinin guatr nedeni olduğu uyarısı yaptı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Haziran 2017 Perşembe, 12:54

Özel Denizli Tekden Hastanesi Dahiliye Uzmanları Dr. Semra Tursun ve Dr. Erkan Aydoğdu, iyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası’nda iyot yetersizliği ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Dahiliye Uzmanı Dr. Semra Tursun, metabolizmanın işleyiş hızını ayarlayan ve zihinsel gelişmemizde anne karnından itibaren önemi olan tiroid hormonlarının, tiroid bezinde, ‘iyot’ denilen bir elementten yapıldığını ve bu elementin anne rahminden başlayarak son derece önemli bir besleyici olduğunu belirtti. Dr.Tursun, hekim tarafından aksi belirtilmedikçe tüm toplumun iyotlu tuz tüketmesi gerektiğini kaydetti.

“90’LI YILLARDA İYOT ALINAMADIĞI İÇİN GUATR HASTALIĞI GÖRÜLÜYOR”
Tiroid bezinin kelebeğe benzer bir şekilde, boyunda krikoit kıkırdağın hemen altında bulunduğunu ve halk dilinde bunun büyümesine ‘guatr’ denildiğini belirten Uz. Dr. Semra Tursun, dünya genelinde guatrın en sık nedenin iyot eksikliği olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin endemik guatr bölgelerinden biri olarak kabul edilmesinin nedeninin, 90’lı yıllara kadar Türkiye’deki tuzların iyotlanmamasına ve birçok bölgede yaşayan insanların yeterli iyot alamamasına bağlı olduğunu kaydeden Dr. Tursun, bu durumun en çok çocuklarda ciddi problemlere neden olduğunu dile getirdi.

İYOT EKSİKLİĞİNİN ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE ZARARLARI
İyot elementinin anne rahminden başlayarak, özellikle bebeklik, çocukluk ve genç yetişkinlik ve hamilelik dönemlerinde son derece önemli bir besleyici olduğunu vurgulayan Dahiliye Uzmanı Dr. Erkan Aydoğdu ise “İyot eksikliği, anne karnında ciddi zeka geriliği ve adaptasyon problemleri, büyüme-gelişme geriliği ve ‘kretenizm’ dediğimiz; dilin büyük olduğu ve sarılığın oluşabildiği ciddi problemlere neden olabilmektedir” dedi.

TUZ ALIRKEN VE SAKLARKEN DİKKAT
Dr. Erkan Aydoğdu, iyotlu tuz kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili de şunları söyledi:

“Tuzlar artık daha kararlı olan moleküllerle iyotlanıyor. Böylece kullanımdaki kayıp azalıyor. Alınan tuzun iyotlu olduğuna emin olunmalı, ‘gurmet’ tuzları, rafine olmayan, içeriği bilinmeyen, kaya tuzu, himalaya tuzu olduğu söylenen tuzlar kullanılmamalı. Tuz, kuru ve karanlık ortamda saklanmalı, paket veya kavanozların ağzı açık bırakılmamalı. Yemeği pişirirken başın da değil de, sonuna doğru, pişmeden hemen önce tuz eklenmeli. Böylece daha az tuzla ihtiyaç duyulan iyot alınabilir.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı